Великий четвер

Великий Четвер – день пам’яті Таємної Вечері. В цей день, день іудейської Пасхи, коли за вітхозавітним законом заколювався і з’їдався пасхальний агнець, Іісус Христос, Який прийшов виконати закон, звершує зі Своїми учнями у Єрусалимі Пасху, яку Він, як тінь закону, замінює Пасхою новою – самим тілом і кров’ю Своєю.

Після умовіння ніг Своїм учням Іісус Христос звершив Пасху спочатку за законом Мойсея, а потім встановив і Пасху нову – велике таїнство святої Євхаристії.

Таїнство Святого Причастя, встановлене Господом перед Його стражданнями та смертю, за Його заповіддю: «сие творите в Мое воспоминание» (Мф. 26, 26-28), безперервно звершується з того часу й дотепер у всіх церквах Вселенського Православ’я. У Великий четвер служиться Божественна Літургія святителя Василія Великого, під час якої за благочестивим звичаєм, всі віряни, присутні на Літургії, як послідовники і учні Господа Іісуса Христа, прагнуть причаститися. У кафедральних соборах відбувається чудовий обряд “Умовіння ніг”. Наслідуючи Спасителю, архієрей омиває ноги дванадцяти священникам. Цей Чин, що навчає глибокому смиренню та розумінню любові Господа до людства, звершується  у  кафедральних соборах.

У четвер увечері звершується Богослужіння, присвячене Страстям (стражданням) Господнім, під час якого читаються 12 уривків (зачал) із чотирьох Євангелій, у хронологічному порядку, що розповідають про страждання – “страсті” Господа Іісуса Христа.

 

Цього дня християнин повинен замислитися над питанням:  “Служу я всім чи мені служать? Чи вірний я Христу?”

 

Рекомендовано для читання:

О Великом четвертке

Архимандрит  Георгий (Капсанис): Человек как литургическое существо

Что должно быть во всяком причастнике Христовых Тайн, приявших в Них Господа; и в ком нет Господа

Древнееврейское судопроизводство и суд над Спасителем мира

Служба с чтением 12 Евангелий (Страстные Евангелия)

Искупление и освобождение. Прп. Иустин (Попович).

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *