Тиждень Всіх святих

У восьмий тиждень після Пасхи Христової та в перший після Дня Святої Трійці (П’ятидесятниці) Свята Православна Церква святкує пам’ять Всіх святих.

Як пише святитель Феофан Затворник: «Свята Церква кожен день вшановує пам’ять святих. Проте були угодники Божі, які самовіддано подвизалися та не були явлені Церкві, тому, щоб не залишити їх без шанування, Свята Церква встановила день, коли прославляє всіх, хто від віку вгодив Богу, щоб не залишилось нікого, хто не був би прославлений Нею. Звершувати це одразу ж після сходження Святого Духа Вона узаконила тому, що всі святі стають святими благодаттю Святого Духа. Благодать Святого Духа приносить покаяння та позбавляє від гріхів, вона ж вводить в боротьбу зі страстями та хтивостями й увінчує цей подвиг чистотою та безстрастям. І таким чином з’являється нове творіння, гідне нового неба та нової землі».

Всі перші християни називалися святими, тому що у хрещенні вони отримали нове життя і стали належати Христу, увійшли у Боголюдський організм – Церкву Христову, де Господь – Глава, а святі – Її тіло (Елицы во Христа крестистеся, во Христа облекостеся (Гал. 3, 27). Бути християнином – значить належати Церкві. Свято П’ятидесятниці – День народження Церкви Христової. Дух Святий – податель святості. Одже зрозуміло, що після вшанування другої іпостасі Святої Трійці – Святого Духа, Церква вшановує тих, хто зміг скористатися спасительними Її діями, тих, хто складає Тіло Церкви – Всіх святих.

Церква цим святом нагадує Своїм вірним, що святими не народжуються, а стають. Що святість – це обов’язок кожного Її члена. Церковні канони суворо забороняють вважати святих безгрішними. В святих ми прославляємо благодать Божу, яка просяяла і створила їх, за виразом святого Іоанна Дамаскіна, «чистими оселями Божими», зробила їхні подвиги угодними Богу, проявилася в чудесах. «Будьте святими, як Отець ваш Небесний», – наставляв апостол Павел. Людина створена за образом та подобою Божою, тому сенс життя кожного – досягнути найбільшого уподібнення Богу – обоження.

Свята Церква вшановує різних людей, які через своє Богоугодне життя чи через свою мученицьку смерть отримали неоціненний дар Святого Духа (1 Кор. 12, 9-11). Спочатку це була Божа Матір і апостоли. Потім перші християни почали вшановувати особливим чином тих, хто помер за віру – мучеників, пізніше – видатних церковних діячів, Богоугодних правителів, монахів, мирян, які прославилися дарами Святого Духа. День їхньої смерті став днем шанування цих святих, він став називатися Днем їхнього народження для неба. «Святі живуть вічно» (Прем. 5, 15), тому що Господь сотворив людину для Себе і веде з її згоди та рішучості всіма можливими способами до Себе.

Гімнографія цього свята – молитви, піснеспіви прославляють Бога – Єдине Джерело святості, прославляють святих (оспівують їх, як благовісників Божественного спасіння (Прем. 3, 1-9), вказують на їхню славу (Іс. 43, 9-14), торжество в день пришестя Господа (Прем. 5, 15-6, 3), називають їх «неоманливими світилами», «Божественною хмариною», «начатками єства», «терпеливодушними», «світлостями добродіянь», тими, «хто робить землю небом».

Святковий уривок Послання до Євреїв (Євр. 11, 33 – 12, 2) прославляє старозавітних праведників і називає їх «хмариною свідків», а збірне святкове євангельське читання (Мф. 10, 32-33; 37-38; 19, 27-30) вказує вірним на необхідні ознаки святості.

Святкування пам’яті Всіх святих відоме з ІV- початку V сторіччя. У проповіді святителя Іоанна Златоустого на пам’ять «Всіх святих, у всьому світі постраждалих» вказується день святкування аналогічний існуючому тепер; також згадка про це свято є у піснеспівах святого Єфрема Сіріна. Студійський, а потім Єрусалимський Типікон остаточно вказують на вшанування свята на честь Всіх святих у першу неділю після П’ятидесятниці. Така послідовність свят остаточно затвердила їхній взаємозв’язок і розуміння того, що, хоча святі просяяли в різні часи та різними подвигами, але це все сталося завдяки благодаті Святого Духа, Який зійшов на Церкву в День П’ятидесятниці.

Всі святії, моліть Бога за нас!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *