Троїцька поминальна субота

Троїцька поминальна субота – день вселенської (загальної) молитви за всіх спочилих православних християн.

Початок встановлення цієї суботи знаходять у словах апостола Петра в день П’ятидесятниці, де апостол каже про воскреслого Спасителя: “Его же Бог воскреси, разрешив болезни смертныя” (Діян. 2, 24). В постановах апостольських пишеться, що апостоли, сповнившись Святого Духа, в день П’ятидесятниці проповідували іудеям та язичникам про Іісуса Христа, Сина Божого, Суддю живих і мертвих (Кн. 5, гл. 12).

Спомин всіх померлих православних звершується в суботу перед П’ятидесятницею – днем народження Церкви Христової, адже справа Церкви – спасіння людей, де б вони не були – на землі чи за гробом. Подією сходження Святого Духа завершилось діло спасіння людини, яке здійснила Пресвята Трійця, тому цю поминальну суботу називають Троїцькою. В п’ятницю ввечері служиться парастас ( з грецької – “ходатайство, клопотання”) – під час цього Богослужіння Церква молитовно просить – ходатайствує за своїх померлих. В самий день П’ятидесятниці Свята Церква молить про оживотворення всіх живих Духом Святим, а про померлих – щоб благодать Святого Духа, яку вони отримали ще за життя, була джерелом блаженства у житті вічному.

Святий Василій Великий, який склав проникливі молитви вечірні свята П’ятидесятниці, говорить у них, що найбільше в цей день Господь бажає приймати молитви за померлих і навіть за тих, “хто у пеклі утримуються”. Православні просять від всієї Церкви, щоб Господь помилував тих, хто відійшов у вічність у вірі та надії Воскресіння.

Батьківською ця субота називається тому, що наші батьки ближче нам за всіх, тому спомин починаємо з померлих батьків і намагаємося з такою ж теплотою молитися за інших. Антоній Оптинський пише: “Ми будемо молитися, як вміємо на землі, а душі спочилих будуть молитися за нас на небі. І не тільки праведники, душі яких у руці Божій, моляться за наше спасіння, але й душі грішних також піклуються про нас, щоб ми не потрапили туди саме, де знаходяться вони, і за євангельською притчею, просять святого Авраама послати нам у дім якого-небудь праведного Лазаря, щоб він напоумлював нас, що нам потрібно робити, щоб ми змогли уникнути вічних мук”.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *