Свято великомученика Георгія Побідоносця

23/ 6 травня Православна Церква вшановує пам’ять святого великомученика Георгія Побідоносця.

Народився великомученик Георгій у місті Бейруті, що розташовується біля підніжжя Ливанських гір. Він був сином багатих і благочестивих батьків, які виховали його у християнській вірі.

Коли юнак вступив на військову службу, то там серед інших воїнів він відрізнявся розумом, хоробрістю, фізичною силою, гарною поставою та красою.

Незабаром Георгій одержав звання тисяченачальника і став улюбленцем імператора Діоклетіана.

Діоклетіан був талановитим правителем, але разом із тим – фанатичним шанувальником римських богів. Він поставив собі за мету відродити у Римській імперії язичництво, що на той час майже відмирало. Діоклетіан увійшов  у історію як один із самих жорстоких гонителів християн.

Одного разу, почувши на суді нелюдський вирок про знищення християн, святий воїн Георгій заполум’янів до них співстражданням. Розуміючи, що на нього також чекають страждання, Георгій роздав усе своє майно бідним, відпустив на волю всіх своїх рабів і прийшов до Діоклетіана, назвавшись християнином, звинуватив його в жорстокості та несправедливості.

Промова святого Георгія була сповнена сильних і переконливих заперечень супроти імператорського указу, що вимагав переслідувати християн.

Після безрезультатних вмовлянь зректися Христа імператор наказав усіляко мучити святого. Святого Георгія ув’язнили у темниці, де його поклали спиною на землю, ноги заточили у кайдани, а на груди поклали тяжеленний камінь. Та святий Георгій мужньо переносив страждання й прославляв Господа.

Тоді мучителі святого воїна почали вишукувати ще більш жорстокі тортури. Вони били святого волячими жилами, колесували, кидали в негашене вапно, змушували бігти у чоботах із гострими цвяхами всередині. Святий мученик все терпляче зносив.

Врешті-решт імператор наказав відрубати мечем голову святому мученику. Так святий великомученик Георгій відійшов до Господа, Якого полюбив усім сердцем й усім своїм життям.

Ікона вмч. Гергія з житієм

Сталося це в Нікомідії в 303 році.

Великомученика Георгія за мужність та духовну перемогу над мучителями, які не змогли його змусити зректися християнства, а також за чудодійну допомогу людям у небезпеці називають ще Побідоносцем.

Мощі святого Георгія знаходяться в палестинському місті Ліда, у храмі, що названий його іменем; голова Великомученика зберігається у Римі, у храмі, що також присвячений йому.

На іконах святий Георгій зображується, як воїн на білому коні, який заколює списом змія. Це зображення стало результатом передання й стосується  посмертних чудес святого великомученика Георгія.

Розповідають, що недалеко від місця, де народився святий Георгій  у місті Бейруті, в озері жив змій, який часто пожирав людей тієї місцевості. Яка саме насправді це була тварина  – невідомо.

Марновірні люди тієї місцини задля вгамування злоби змія почали регулярно за жеребом віддавати йому як поживу юнака чи дівицю. Одного разу жереб випав доньці правителя тієї місцевості. Її відвели на берег озера і прив’язали, де вона з жахом чекала появи змія. Коли ж звір вийшов і став наближатися до неї, раптом з’явився на білому  коні світлий юнак, який списом вбив змія і спас дівицю. Цим юнаком був святий великомученик Георгій. Такою чудесною появою він припинив знищення юнаків і дівчат в околицях Бейрута і навернув до Христа жителів тієї країни, які до того часу були язичниками.

Святий Георгій – покровитель воїнства. Зображення Георгія Побідоносця на коні символізує перемогу над дияволом – “древнім змієм” (Одкров. 12, 3; 20, 2).

Вважається, що з’явлення святого Георгія на коні для захисту жителів від змія, а також описане в житії чудесне навернення до життя єдиного вола в землепашця стали приводом до шанування святого Георгія ще як покровителя скотарства та захисника від хижих звірів.

Палестина. Ліда. Храм на честь вмч. Георгія
Ліда. Інтер’єр храму вмч. Георгія
Гробниця вмч. Георгія

 

Рекомендовано для читання:

Георгий VS Диоклетиан

Почему святого Георгия изображают на белом коне, а святого Димитрия – на красном?

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *