Свято пророка Божого Іллі

За дев’ять сторіч до Різдва Христового в Фесвії Галаадській в коліні Левіїному народився один із найбільших пророків і перший дівственик Старого Завіту – святий пророк Божий Ілля.

З малих років він повністю віддав себе на служіння Богу, чим підтвердив значення свого імені Ілля – “Мій Бог – Яхве (Сущий)” або “міць Господня”, “сила Божа”. Як пише святитель Єпіфаній Кіпрський: “Коли народився Ілля, батько його Совах бачив у видінні, що благообразні мужі вітали його, пеленали вогнем і годували полум’ям вогняним”.

Присвятивши своє життя Богу, майбутній Пророк поселився в пустелі та проводив життя в молитві й суворому пості.

Господь призвав його до пророцького служіння в часи царювання нечестивого ізраїльського царя Ахава. Саме тоді народ Ізраїлю майже повністю відрікся від віри своїх батьків, залишив поклоніння Єдиному Богу і став вклонятися язичницьким ідолам, шанування яких увів нечестивий цар Ієровоам.

Уже в останній період правління царя Соломона матеріальний розквіт країни почало негативно впливати на іудеїв.

Візит цариці Савської до царя Соломона. Худ. Едварда Пойнтер, 1890

Воно поступово поглинуло їх. Пересичене черево породжує ожиріння душі. Поклоніння Богу замінилося поклонінням пристрастям.

Особливо підтримувала ідолослужіння жінка царя Ахава, дочка царя Сідонського, язичниця філістімлянка Ієзавель. Цар Ахав, переконаний нею (з Ієзавеллю він не мав права одружуватися за Законом, тому що вона була не тільки язичницею, але й жрицею культу Ваала), не тільки сам прийняв язичництво, але й змушував до того й народ. Культ Ваала був дуже жорстоким і розпусним (Ієрем. 19, 3-5).

Жертвоприношення Ваалу
Жертвоприношення Ваалу

Поклоніння Ваалу ставало офіційним, а істинна віра заборонялася, послідовники підпадали гонінням – за царя Ахава ідолопоклонство досягнуло найвищої межі.

Бачачи весь жах загибелі свого народу, пророк Ілля з Божою допомогою викриває нечестя царя Ахава, переконує його покаятися й навернутися до істинного Бога.

Та цар знехтував його словами. Тоді пророк Ілля проголосив, що покаранням для нечестивих буде посуха: три роки не буде ні дощу, ні роси на землі. Пустеля у душі народу породила пустелю на землі. І небо закрилося, настала сильна посуха та голод. Господь, щоб вберегти Пророка від злоби цариці Ієзавелі, посилає його в потаємне місце біля потоку Хораф. Хижі ворони за Божим велінням приносили йому їжу.

Коли потік Хораф висох, Господь послав пророка Іллю в Сарепту Сідонську до бідної вдовиці, яка страждала разом із дітьми в очікуванні голодної смерті. На прохання Пророка (він випробовував її віру) вона з останньої пригорщі борошна й залишку олії приготувала йому хліб.

З тієї пори за молитвами пророка Іллі олія і борошно не кінчалися в домі вдовиці упродовж всього часу, поки тривав голод. Також він згодом воскресив померлого її сина, який, як каже церковне передання, був майбутнім пророком Іоною.

Так милосердна душа, яка проявила себе в добрих справах до ближнього, пригорнула до себе милість Божу.

Після закінчення трьох років і шести місяців посухи Господь послав знову пророка Іллю до царя Ахава, щоб припинити лихо. Пророк звелів зібрати на гору Карміл увесь народ і жреців Ваала. Щоб довести оману ізраїльтян, пророк Ілля наказав спорудити два жертовника: один – Ваалу, а другий – Богу. “Принесемо жертви. На який із них зійде вогонь з неба, той і буде вказівкою, чий Бог істинний, – сказав пророк Ілля, – і всі змушені будуть вклонитися Йому, а ті, хто не визнають Його, будуть віддані смерті”(3 Цар. 18, 21-24).

Першими почали жертвоприношення жреці Ваала: вони кликали ідола з ранку до вечора, але даремно – небо мовчало. Ввечері святий пророк Ілля спорудив свій жертовник із 12 каменів, за числом колін Ізраїлю, поклав жертву на дрова, наказав викопати навколо жертовника рів і звелів поливати жертву та дрова водою. Коли й рів наповнили водою, полум’яний пророк звернувся з гарячою молитвою-проханням до Бога, щоб Господь напоумив жорстокий серцем та заблудлий ізраїльський народ і навернув їхні серця до Себе.

За молитвою пророка з неба зійшов вогонь, який спалив жертву, дрова, каміння і навіть воду.

Народ впав на землю, волаючи: “Воістину Господь є Бог Єдиний і немає іншого Бога, крім Нього!” Тоді святий Ілля власноруч вбив всіх жреців Ваала, помолився – і небо розверзлося, пішов рясний дощ, який напоїв спраглу землю.

Цар Ахав визнав свій неправдивий шлях, оплакав гріхи, але жінка його Ієзавель палала помстою і грозилася вбити пророка Божого. Тому пророк Ілля був змушений тікати в царство Іудейське. Він впав у велику скорботу від того, що не зміг викорінити ідолопоклонство у своєму народі (3 Цар. 19, 14). Пророк Ілля вважав, що народ вже не виправити й просив у Бога собі смерті. Милостивий Господь послав йому Ангела Свого, який підкріпив пророка їжею та звелів йти у дальню дорогу.

Сорок днів і ночей йшов пророк Ілля. Дійшовши до гори Хорив, він оселився в печері. Там після бурі, землетрусу та полум’я з’явився йому “в тихому вітрі” Господь (3 Цар. 19, 12) і відкрив засмученому Пророку, що Він зберіг ще сім тисяч вірних рабів, які не вклонилися Ваалу. Втішений пророк Ілля повернувся до Ізраїлю і продовжив своє служіння.

Бог звелів святому Іллі помазати (посвятити) на пророцьке служіння Єлисея.

Пізніше за свою полум’яну ревність про Славу Божу пророк Ілля був взятий Господом живим на небо у вогняній колісниці.

Пророк Єлисей став свідком сходження пророка Іллі на небо. Як підтвердження згоди на своє прохання про дар пророцького духа удвічі більший, ніж мав його пророк Ілля, він отримав цей дар разом із мілоттю (плащем), що впав до його ніг із вогняної колісниці.

У Новому Завіті згадується з’явлення пророка Іллі разом із Мойсеєм на горі Фавор, де відбулось Преображення Господнє (Мф. 17, 3; Мк. 9, 4; Лк. 9, 30).

За переданням Святої Церкви, пророк Ілля буде Предтечею Другого Пришестя Христа на землю і під час проповіді буде вбитий народом, який повністю втратить Бога.

Життя святого пророка Іллі описане у Старозавітних книгах (3 Цар.; 4 Цар.; Сір. 48, 1-15; 1 Мак. 2, 58).

З дня вознесіння святого славного пророка Іллі на небо шанування його не переривається. Після свого хрещення свята рівноапостольна княгиня Ольга побудувала у себе на батьківщині, в селі Вибути, храм пророка Іллі. А перша церква, що була збудована при князі Ігорі, була освячена також на честь цього славного великого Пророка Божого.

“А кожен із нас християн сьогодення, – як пише один із сучасних пастирів, – повинен бути Іллією в духовному сенсі. Бо, що таке Воскресіння Христа, як не вогняна колісниця, що возводить кожного з нас на небо – в рай? І наша мета йти до нього все життя, маючи в серці головний центр – Бога. У кожного з нас повинно бути написано в серці: “Мій Бог – Бог істинний – Свята Трійця – Бог Отець, Бог Син, Бог Дух Святий”.

Ізраїль. Монастир Георгія Хозевіта, де знаходиться печера пророка Ілії
Ізраїль. Монастир Георгія Хозевіта. Печера пророка Ілії
Гора Синай. Печера пророка Ілії
Гора Кармель. Печера пророка Ілії
Ізраїль. Мухрака. Місце суперечки пророка Ілії з жрецями Ваала

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *