Свято Божої Матері – Живоносне Джерело

Щороку в п’ятницю Світлої седмиці Православна Церква святкує День чудотворної ікони Богородиці “Живоносне Джерело”. Святкування встановлене в пам’ять реставрації константинопольського храму, що називається “Живоносне Джерело”, і чудес, які там відбулися. Храм був збудований імператором Львом І біля джерела, вода якого мала цілющі властивості, що давала їм благодать Пресвятої Богородиці.

Як каже Передання, у п’ятому сторіччі в Константинополі, біля так званих “Золотих воріт”, знаходився гай, присвячений Пресвятій Богородиці. Там було джерело, яке з часом заросло кущами та вкрилося тванню.

Одного разу воїн Лев Маркел, майбутній імператор, зустрів у цьому місці сліпця, безпомічного подорожнього, який збився зі шляху. Лев допоміг йому вийти на стежину та примоститися у затінку для відпочинку, а сам відійшов у пошуках води для сліпого.

Раптом він почув голос: “Лев! Не шукай воду далеко, вона тут, поблизу”. Не знайшовши води, він знову почув таємничий голос: “Цар Лев! Піди у затінок цього гаю, набери води і дай її спраглому, а твань від джерела поклади йому на очі. Потім ти зрозумієш, хто Я та, Хто освячує це місце. Я допоможу тобі невдовзі збудувати в Моє ім’я храм, і всі, хто проходитиме сюди з вірою та молитвою до Мене, отримають сповнення своїх прохань і повне зцілення від хвороб”.

Коли Лев виконав всі веління, тоді сліпий одразу прозрів і без поводиря пішов у Константинополь, прославляючи Богородицю. Це чудо сталося при імператорі Маркіані (391-457).

Імператора Маркіана змінив Лев Маркел (457-473). Він згадав про пророцтво Божої Матері та звелів очистити джерело, а над ним збудувати храм на честь Пресвятої Богородиці. Імператор Лев назвав це джерело “Живоносним”, тому що в ньому проявлялася чудодійна благодать Божої Матері.

До цього часу дійшли відомості про зцілення від води джерела, за велінням Самої Богородиці, імператора Юстиніана Великого (527-565), який після одужання збудував біля старого новий чудовий храм, при якому пізніше був створений великий монастир.

У ХV сторіччі храм був зруйнований турками, а невеличку церкву, яку збудували християни, у 1821 році також зруйнували, а джерело засипали.

Християни з часом знову розчистили джерело, а над ним збудували храм. У 1835 році з великим торжеством Патріарх Костянтин освятив храм; біля нього облаштували лікарню та богадільню.

Явлення Льву Маркелу Богородиці сталося 4 квітня 450 року. В цей день, а також щороку в п’ятницю Світлої седмиці Православна Церква святкує оновлення константинопольського храму на честь Живоносного Джерела.

У цей день за церковним уставом звершується Чин освячення води з пасхальним хресним ходом.

На іконі “Живоносне Джерело” Пресвята Богородиця з Богодитям зображені над величезною кам’яною чашею, що стоїть у водоймі. Біля водойми, що наповнена цілющою водою, зображені хворі на різні тілесні та душевні недуги. Всі вони п’ють цю цілющу воду, отримуючи зцілення.

Сходи, що ведуть вниз до Живоносного джерела
Ікона, а під нею саме Живоносне джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *