Свято 3-ої Неділі після П’ятидесятниці

15/28 червня, у  3-ю Неділю після П’ятидесятниці, Православна Церква вшановує пам’ять святителя Іони Московського, святителя Михаїла – першого митрополита Київського, пророка Амоса та ін.

У всіх церквах Православної спільноти сьогодні лунали Євангельські слова настанов Спасителя: “Якщо око твоє буде чистим, то все тіло твоє буде світлим; якщо ж око твоє буде поганим, то все тіло твоє буде темним”(Мф. 6, 22-23).  Ось як святитель Феофан (Говоров), Вишенський самітник, розмірковує над цими словами:

“Оком називається тут розум, а тілом увесь склад душі. Таким чином, коли розум простий, тоді й на душі світло; коли ж розум лукавий, тоді на душі темно.

Що таке розум простий та розум лукавий?

Розум простий – це той розум, який приймає все, як написано у слові Божому, і без сумніву переконаний, що все так і є, як написано: ніякої хитромудрості, ніяких вагань та роздумів немає у ньому.

Розум лукавим – це той, який приступає до слова Божого з лукавством, хитрими питаннями та вишукуванням. Він не може прямо вірити, але підводить слово Боже під своє мудрування. Він приступає до нього не як учень, а як суддя та критик, щоб спробувати, що то воно говорить, і потім, щоб або поглумитися, або зверхньо сказати: “Так, це не погано”.

У такого розуму немає твердих положень, тому що слову Божому, очевидно, він не вірить, а своє мудрування завжди нестійке: нині так, завтра по-іншому. Від того у нього одні коливання, здивування, питання без відповідей; всяка річ у нього не на своєму місці  і ходить він у темряві на дотик.

Простий же розум усе ясно бачить: усяка річ у нього має свій певний характер, словом Божим визначений, тому всякій речі у нього своє місце, і він точно знає, як себе по відношенню до чого тримати, – ходить, значить, дорогами відкритими, видними, з повною впевненістю, що вони ведуть до справжньої мети”.

 

 

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *