Перший випуск та закінчення навчального 2017/2018 року в іконописній школі

17.07.2018 року – день пам’яті святого іконописця преподобного Андрія Рубльова став особливо знаменним для Кам’янець-Подільської іконописної школи. В храмі на честь святих мучениць Віри, Надії, Любові та їхньої матері Софії відбувся урочистий акт, присвячений першому випуску студентів К-ПіШ та завершенню навчального 2017/2018 року.

Урочистій частині передувала Божественна Літургія та подячний молебень. Під час Літургії учні школи причащалися Святих Христових Таїн.

Урочисте зібрання очолив митрополит Кам’янець-Подільський і Городоцький Феодор. Почесними гостями були: секретар єпархіального управління – протоієрей Олексій Миханчук, протоієрей Тарасій Забудько, протоієрей Михаїл Драпака, ієрей Димитрій Наумов, диякон Ілля Самойлов, вчителі школи.

Відкрив святкове зібрання завідувач іконописної школи – ієрей Вадим Гаджаман. Він запропонував усім присутнім підсумковий звіт роботи школи за 2017/2018 рік. Зокрема, у своїй доповіді він сказав: “14 вересня 2017 року 22 вихованця Кам’янець-Подільської іконописної школи розпочали навчання за відповідними освітніми програмами. Викладання дисциплін упродовж навчального року відбувалося відповідно до робочих планів. Навчальне навантаження усі викладачі виконали.

Рішенням Педагогічної ради (протокол №8 від 31 серпня 2017 року) до навчальних планів було додано ряд дисциплін: Техніка ікони, Основи іконописного рисунка, Іконологія, Історія церковного мистецтва, Основи стінопису. Це мотивовано збільшенням навчального часу з трьох до п’яти днів на тиждень, а також переходом частини вихованців школи на навчання за програмою четвертого класу.

Забезпечення навчального процесу здійснюють дванадцять викладачів, серед яких семеро – у священному сані, один фахівець-теоретик, четверо викладачів є фахівцями в галузі іконопису.

Викладачі в священному сані упродовж навчального року під час щотижневого канону святим покровителям школи виголошували духовно-моральні проповіді-повчання. Це є одним з базових елементів системи навчально-виховного процесу школи, оскільки має глибоко естетичне спрямування і сприяє формуванню та розширенню високоморального духовного світогляду вихованців.

Викладачі – фахівці в галузі іконопису, про що засвідчують їхні дипломи провідних іконописних шкіл, а також багаторічна практика. Все це забезпечує викладання практичних дисциплін на високому фаховому рівні. Завдяки цьому школа має змогу забезпечити своїм вихованцям належне опрацювання матеріалу практичних занять з дисциплін іконописного циклу, консультації, позаурочну роботу, а також проходження навчально-виробничих практик.

Теоретичний компонент програми визначений такими навчальними дисциплінами: Катехізис, Біблійна історія Старого та Нового Завітів, Історія Церкви, Іконологія, Іконографія, Історія церковного мистецтва, Основи літургіки, Церковнослов’янська мова. Викладачі теоретичного блоку дисциплін здійснюють розробку нової дисципліни «Моральне богослов’я», яку буде введено до навчальної програми з наступного навчального року.

Результати такої науково-методичної роботи частково представлено у вигляді доповідей на конференції (протоієрей Тарасій Забудько «Православна іконологія як квінтесенція теоретичної освіти іконописця», Черепаня В.С. «Особливості внутрішнього простору сучасних храмів України: канонічний аспект») та публікації у Всеукраїнському часописі для священнослужителів «Пастир і паства» (ієрей Вадим Гаджаман «Традиції зображення Триєдиного Бога»).

Навчальний рік вихованці школи завершили успішно. Найкращих результатів досягли: Тодоріка Христина (1-й клас), Жураковська Олена (2-клас), Захарко Роман (3-клас), Цебрик Дарія (4-й клас).

До другого класу переведено троє вихованців, до третього – шестеро.

Повний курс навчання завершили за програмами трирічного та чотирирічного плану підготовки фахівців відповідно четверо і п’ятеро вихованців, які успішно склали випускні випробування. Дипломні роботи захистили троє випускників.

У рамках навчального процесу в школі упродовж року відбулися такі заходи:

12 вересня в день пам’яті святого благовірного князя Олександра Невського було освячено нове приміщення для навчання. Чин освячення школи звершив Високопреосвященніший Феодор, митрополит Кам’янець-Подільський і Городоцький.

На сьогодні іконописна школа має повністю укомплектовану матеріально-технічну базу, яка забезпечує її повноцінне функціонування.

14 вересня, в день Церковного новоліття, викладачі та вихованці Кам’янець-Подільської іконописної школи в храмі святих мучениць Віри, Надії, Любові та їхньої матері Софії звершили молитву на початок навчального року.

31 жовтня 2017 року педагогічний колектив та вихованці урочисто прославили пам’ять небесного покровителя школи – святого апостола і євангеліста Луки, на честь якого вона носить своє ім’я. Щороку в цей день усі викладачі й вихованці школи збираються в кафедральному соборі на святкове Богослужіння, щоб молитовно прославити свого небесного покровителя й причаститися Святих Христових Таїн.

3 січня 2018 року відбувся зимовий перегляд робіт вихованців школи за фаховим спрямуванням, метою якого було підведення підсумків навчання за перше півріччя 2017-2018 навчального року. За результатами зимового перегляду та підсумковими оцінками з богословських предметів було проведено педагогічну раду школи.

З 7-го по 9-те лютого 2018 року викладачі фахових дисциплін Дика О.Є., Шпак О.В., Черепаня В.С, звершили поїздку до авторитетних іконописних закладів. Викладачі відвідали Свято-Троїце-Сергієву Лавру, де зустрілися із завідувачем іконописного відділення Московської духовної академії архімандритом Лукою (Головковим). Під час спілкування з його Високопреподобієм було порушено ряд важливих питань щодо організації навчального процесу. Архімандрит Лука передав для Кам’янець-Подільської іконописної школи 11 зразків з фрагментами ікон, які було створено вихованцями старших курсів іконописного відділення Московської духовної академії з використанням найвідоміших музейних фондів Росії. Це дало змогу ввести до освітньої програми та навчальних планів нашої школи копіювальну практику та проводити її на належному рівні з використанням відповідних наочностей.

Програма поїздки також передбачала знайомство з роботою іконописного відділення Свято-Тихонівського гуманітарного університету, викладачі Дика О.Є., Шпак О.В., Черепаня В.С. відвідали цей заклад та зустрілися із завідувачем кафедри іконопису – Катериною Дмитрівною Шеко, перейняли досвід організації навчального процесу цього закладу.

Під час поїздки викладачі відвідали Третьяковську галерею, де знаходяться одні з найкращих зразків руського іконопису.

5 травня 2018 року викладачі протоієрей Тарасій Забудько, Віталій Степанович Черепаня та шестеро вихованців школи взяли участь в іконописній конференції «Ікона сьогодні», яка відбулась на території Національного заповідника «Софія Київська». Захід відбувся під керівництвом Володимира Костюка – засновника практичних курсів з іконопису TEOFOS (м. Київ) та за участі Національної спілки іконописців України. В рамках роботи конференції було організовано виставку зі ста вісімдесяти ікон українських та зарубіжних авторів. Нашу школу на виставці було представлено сімнадцятьма роботами вихованців різних класів.

Упродовж року паралельно з навчальним процесом учні школи проходять Богослужбову практику, яка передбачає щотижневе звершення канонів святим покровителям школи апостолам і євангелістам Луці та Іоанну Богослову та преподобним іконописцям Аліпію Печерському й Андрію Рубльову, де вихованці беруть безпосередню участь, співаючи, читаючи й виконуючи обов’язки паламаря.

У межах реалізації організаційно-виховного компонента навчальної програми іконописної школи учні проводили заняття у Воскресній школі при кафедральному соборі на честь святого благовірного великого князя Олександра Невського.

З 19 червня по 13 липня 2018 року вихованці школи проходили навчально-виробничу копіювальну практику з іконопису, під час якої використовували зразки з фрагментами ікон з методичних фондів іконописного відділення Московської духовної академії.

14 липня у Кам’янець-Подільській іконописній школі вперше відбувся захист дипломних робіт вихованців четвертого класу, які завершили повний курс навчання і були допущені до процедури захисту.

Троє випускників під керівництвом О.Є. Дикої писали Богородичні ікони для кафедрального собору святого благовірного князя Олександра Невського.

За результатами семестрових оцінок та за результатами захисту дипломних робіт усі дипломники отримали кваліфікацію «Іконописець».

17 липня – пам’ять прп. Андрія Рубльова і вручення дипломів.

На завершення своєї доповіді ієрей Вадим Гаджаман висловив надію на подальше вдосконалення мистецтва канонічного іконопису в православній традиції на теренах нашої держави, до якого мають змогу долучитися випускники нашої школи. Також він висловив сподівання про те, що наші випускники стануть добрими служителями Православної Церкви й понесуть світло Євангелія та високий духовний і культурний рівень сучасному світові.

Після своєї промови отець завідувач передав слово для привітання випускників Митрополиту Феодору.

Архіпастир у своєму слові тепло привітав випускників із знаменним для них днем. А також наголосив, що всі присутні сьогодні є учасниками історичної події, тому що сьогодні Кам’янець-Подільська іконописна школа офіційно представляється своїми випускниками. Митрополит Феодор також привітав завідувача школою та викладачів і побажав усім подальшого розвитку в руслі канонічного письма. “Адже дотримання канонів, – казав він, – це перебування в православному вченні. Ікона – це одна з форм вираження з’явлення у світ спасителя – Господа Іісуса Христа. Бажаю вам, щоб благословення Боже перебувало на вас, зміцнювало вашу віру, допомагало вам розвиватися, щоб ви самі своєю працею могли допомогти іншим краще розуміти нашу віру”. Також Архіпастир побажав всім причетним до цієї справи, щоб святі покровителі школи супроводжували їх у їхньому оригінальному служінні Богу.

Під час актового зібрання зі словами вітання та духовними побажаннями виступили секретар єпархіального управління протоієрей Олексій Миханчук, протоієрей Тарасій Забудько, протоієрей Михаїл Драпака. Всі вони у своїх виступах зазначали надзвичайну важливість справи іконописця для Церкви та для кожного зокрема, а іконописцям бажали молитовної наснаги, працелюбства й написання таких ікон, перед якими молячись люди зміцнювалися би у вірі та спасалися.

Слово подяки від випускних курсів було висловлено Дарією Цебрик (від 4-х річного курсу) та Романом Захарко (від 3-х річного курсу).

Урочисте вручення дипломів проводив Митрополит Кам’янець-Подільський і Городоцький Феодор разом із завідувачем іконописною школою ієреєм Вадимом Гаджаманом. Всім випускникам були вручені довідки про закінчення школи та пам’ятні подарунки у вигляді книги з іконописного мистецтва, а трьом випускникам, які захистили дипломні роботи, – дипломи з посвідченням про одержання кваліфікації спеціаліст з іконопису. Найсумліннішим учням: Дарії Цебрик та Роману Захарко були вручені пам’яні книги з підписом і побажаннями Архієрея.

Після урочистої частини всі сфотографувалися на пам’ятне фото.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *