Пам’ять преподобної Марії Єгипетської

П’ята неділя Великого посту Святою Православною Церквою присвячена преподобній Марії Єгипетській.

Марія народилася у Єгипті. Ще за життя батьків (їй було тоді 12 років) залишила їх і пішла до Олександрії. “Там я втратила свою чистоту, - розповідала вона, - і віддалася неспинному й ненаситному любодіянню. Понад 17 років без перешкод віддавалася я гріху і робила це безкорисливо. Я не брала грошей не тому, що була багата. Я жила у злиднях і заробляла прядінням. Я думала, що весь сенс життя полягає у насиченні плотської похоті”.

Одного разу вона захотіла приєднатись до чоловіків з Лівії та Єгипту, які прямували до моря, щоб пливти у Єрусалим на свято Воздвиження Святого Хреста. Марія і під час подорожі до Єрусалиму не припинила спокушати людей своєю блудною поведінкою.

Храм Воскресіння Христового. Єрусалим
Храм Воскресіння Христового. Єрусалим

Але коли всі вклонялися Животрящому Древу, то вона відчула, що якась сила не дає їй увійти до храму. Тоді вона зрозуміла, що гріхи її не дають бачити Животворяще Древо Хреста. Душі Марії торкнулася благодать, вона розкаялася і благала Матір Божу бути поручителькою її покаяння. “Якщо перейдеш Іордан, то там знайдеш блаженний спокій”, - почула вона голос від ікони Богородиці.

Ікона Божої Матері, від якої прп. Марія почула голос

Марія послухалася цього повеління, причастилася і перейшла Іордан, де 47 років прожила у пустелі у повному усамітненні та у подвигах посту і молитви.

Місце, де преподобна Марія перейшла Іордан
Заіорданська пустеля
Заіорданська пустеля

Перших 17 років Марію переслідувала блудна пристрасть та спогади про минуле гріховне життя. Тоді вона боролася зі своїми пристрастями, ніби з лютими звірами, пам’ятаючи про свою обітницю Господу і Богородиці.

Після багаторічних спокус хтивості почали залишати її і “…сила Божа у всьому преобразила мою грішну душу і моє смиренне тіло”, - розповідала преподобна. Усі гріховні пристрасті покинули її і вона стала храмом Духа Святого.

За два роки до смерті прп. Марія зустріла у пустелі прп. Зосиму, монаха, який зістарився у подвигах аскези, перебуваючи у монастирі. Він був вражений її святістю та тими дарами, якими наділив її Господь. Прозорливість, молитва, ходіння по воді – все це преподобна отримала від Милосердного Господа, Який не тільки прощає грішників, а й обдаровує їх за щиросердне покаяння.

Причастившись перед смертю, преподобна Марія, відійшла до Господа приблизно у 521 році, ставши з великої грішниці великою християнською святою.

 

Першим описав її життя прп. Софроній, архієпископ Єрусалимський у VII сторіччі, а канон їй склав Симеон Метафраст. Преподобна Марія Єгипетська - одна зі всіх святих жон православ’я – вшановується цілотижневим спомином Великим постом.

Її життя дає нам відповідь на питання: “Чому зараз більшість людей знаходиться поза Церквою?” Століттями наводяться різні аргументовані причини і забувається тільки одна - вкорінена гріховність.

У Новому Заповіті гріх любодіяння отримав ще більшу важкість, тому що тіла людські отримали нове достоїнство. Вони стали храмами Духа Святого, членами Тіла Христового, і той, хто порушує чистоту, безчестить Христа, розриває єднання з Ним. Грішник карається смертю духовною, і від нього відступає Святий Дух. Цей гріх визнається смертним. Без розкаяння він готує людині неминучу погибель у вічності. Святитель Василій Великий пише: “Довготривалі гріховні звички, як правило, отримують міцність єства”. Але приклад виправлення прп. Марії Єгипетської показує, що при допомозі Божої благодаті є можливість звільнення від гіркого гріховного рабства. А також її життя ще раз підтверджує святоотецькі слова: “Глибина покаяння повинна відповідати глибині падіння”.

Преподобна Марія Єгипетська стала повчальним прикладом безмежності Божого милосердя, довготерпіння та оновлюючої сили покаяння: “Сего ради Царствия невеста явилася еси, Марие преславная“.

Рака з часточкою мощей преподобної Марії Єгипетської. Храм св. великомученика Димитрія Солунського. Москва
Рака з часточкою мощей преподобної Марії Єгипетської. Храм св. великомученика Димитрія Солунського. Москва
Мощі преподобної Марії Єгипетської у Стрітенському монастирі. Москва

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *