Введення у храм Пресвятої Діви Марії

4 грудня/21 листопада Православна Церква відзначає одне з дванадцяти великих свят – Введення у храм Пресвятої Діви Марії.

Благочестиві батьки Пресвятої Діви Марії – святі Іоаким і Анна, довгий час були бездітними і тому дали обітницю: якщо у них народиться дитина, то вони як подяку за велику милість віддадуть її до Єрусалимського храму на службу Богові.

Коли сталася ця радісна подія, то через три роки Іоаким і Анна виконали свою обітницю. Вони з великим торжеством привели Її до храму. Діви зі світильниками супроводжували трирічну Марію до головної на той час святині іудейського народу – Єрусалимського храму. Всі 15 сходинок, на яких священики співали псалми сходження при вході у храм, дівчинка пройшла без сторонньої допомоги.

Вже у перші віки християнства три частини храму символічно уподібнювалися трьом ступеням духовного життя: очищенню, просвітленню і досконалості. Відповідно двір храму символізує подвижницьке життя, метою якого є звільнення від страстей, завіса “Святого” – друга частина храму вказує на шлях пізнання Бога в Його творінні, Святая Святих – знаменує входження у безстрастя.

Вітхозавітний храм
Вітхозавітний храм

Як свідчить церковне Передання, Первосвященик Захарія (майбутній батько Іоанна Предтечі), який за іудейським законом сам тільки раз на рік мав право заходити до місця, що називалося Святая Святих, з веління Духа Святого, ввів туди Богоотроковицю. Дух Святий наділяє храм Закону славою, незрівнянною з Вітхозавітною. А священик Захарія поєднує у собі дві традиції – священицьку і пророцьку. Він порушує Закон, дозволяє Богоотроковиці вступити за другу завісу, тому що сприймає Її як “Одушевленний Ківот, невмістиме Слово вмістившу”. Їй наперед призначено Богом стати Матір’ю Сина Божого, Який відкриє людству вхід до Царства Небесного. Цей день започаткував її духовну підготовку до прийняття волі Божої та народження Христа Спасителя.

Батьки залишили Пречисту Діву Марію у храмі для виховання, де Вона перебувала у пості, молитві та праці до чотирнадцятирічного віку, але “Її сокровенне життя, – як пише блаженний Августин, – відомо Самому Богу і Архангелу Гавриїлу, невідступному хранителю Її”.

Це свято за церковним переданням було відоме вже в перші віки християнства. Рівноапостольна цариця Єлена (250-330) збудувала перший храм на честь Введення Пресвятої Богородиці. А у IV сторіччі про нього пише святитель Григорій Нісський, у VII сторіччі Андрій Крітський був на святкуванні в Єрусалимі. Сторіччям пізніше при святителі Тарасії воно було запроваджене у Константинополі. Широкого визнання воно набуває з IX сторіччя. Для цього торжества Григорій Нікомідійський та Іосиф Піснеписець написали два канони на богослужіння цього дня.

Введення у храм Пресвятої Діви Марії у церковних піснеспівах називається передвістям Божого благовоління до людей. Під час Утрені цього свята у храмі починають співати: “Христос народжується – славите”. Піснеспіви і гімни цього свята звеличують радісну жертву святих батьків Діви Марії та Її духовні чесноти, якими Вона прихилила до Себе і всього роду людського небеса. “ Храм освячений, храм, який має вмістити Сина Божого, Храм Божий, храм і палата, і живе небо, престол святий, непорочна голубка, ківот святий, золота кадильниця, свічник, трапеза, Невіста Бога Всецаря,” – цими та іншими епітетами звеличує на богослужінні Богоотроковицю Свята Церква. “Трилітня тілом, багатолітня духом. Ширша від небес і вища понад небесні сили, хай прославляється піснями Богоневіста”, – оспівує подію третя пісня канону. Вона є Сповненням пророцтв Старого заповіту й Слава Нового, тому її входу до храму радіють і ангели, і люди, а Церква кличе всіх вірних: “Прийдіть, усі вірні, Єдину непорочну звеличимо, пророками проповідану і в храм приведену, перед віками вибрану Матір, яка в останні часи стала Богородицею. Господи, Її молитвами подай нам Твій мир і велику милість”.

Давні сходи, якими ті, хто молилися, піднімалися на Храмову гору
Давні сходи, якими ті, хто молилися, піднімалися на Храмову гору з півдня

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *