Усікновення глави святого пророка Іоанна Хрестителя

29/11 вересня Православна Церква вшановує день мученицької кончини святого Іоанна Хрестителя. Про цю подію свідчать євангелісти Марк (Мк. 6, 14-29) і Матфій (Мф. 14, 1-12), а за Типіконом у цей день Церква дотримується посту.

Святий Іоанн, викриваючи Іродові злодіяння, намагався навернути нечестивця, але гідний нащадок беззаконного Ірода Великого ув’язнив святого пророка у темниці Махерській. Та навіть ув’язнений пророк Божий не переставав викривати та напоумлювати грішників. Іродіада, боячись, щоб грізні слова пророка не спонукали Ірода відіслати її до першого чоловіка, обурювалась і злостилась. Тому що Ірод Антипа, який отримав від імператора Августа в управління Галілею, мав законну жінку, доньку аравійського царя Арефи; Ірод покинув її і жив із Іродіадою, жінкою свого брата Филипа, для честолюбства якої останній був надто старим, нижчим за статками та здібностями. Народжена у палаці, Іродіада прагнула жити та бути царицею при царському дворі. Саме за це не раз звинувачував беззаконників святий Іоанн.

В день свого народження Ірод Антипа влаштував багатий бенкет, на якому донька Іродіади Саломія так розпалила усіх присутніх хтивими танцями, що сам вельми задоволений Ірод поклявся дати їй все, чого вона забажає. Саломія, запитала у матері, що просити, та отримала відповідь: “Голову Пророка!” Ірод давно прагнув вбити святого Іоанна, тільки страх народного гніву стримував його від цього. Антипа боявся мати свідків порушення клятви, та не боявся мати так багато свідків такого беззаконного вбивства, яке звершив над святим пророком Іоанном через усікновення його мечем.

Своє земне життя Хреститель скінчив у 32 роки.

Святий Григорій Великий повчає: “Господь випробовує Своїх вибраних на землі для того, щоб нагородити їх на небі; допускає їм бути на землі предметом ганьби, презирства, щоб потім возвисити їх до осягнення таїн невимовних. Допускаючи праведникам страждати безвинно, Господь бажає через це пояснити нам також і те, що повинні будуть терпіти в іншому житті ті, кого Він відкидає, якою суворістю суду вразить Він грішників, якщо випробовує стражданнями життя тих, кого Сам Він сповнює похвалами”. “Предтечево славное усекновение, – сповіщає Церква (Тропар Предтечі), – смотрение бысть некое божественное, да сущим во аде Спасово проповесть пришествие». Після славного воскресіння Христового святий Іоанн сподобився багатьох вінців на небі, як пустельник, як дівственик, як вчитель і проповідник покаяння, як пророк і Хреститель, і врешті, як мученик.

Ірода та його сім’ю не залишив Суд Божий: Цар Арета, за скривдження своєї доньки розбив його військо, він ледве втік від полону. Невдовзі після цього Ірода обмовив перед римським імператорм Калігулою в зрадливих задумах проти римлян його племінник – брат Іродіади – Ірод Агрипа. За цю провину Ірод був позбавлений усієї влади та багатств і засланий спочатку в Ліон Гальський, а потім в іспанську фортецю. За переданням Саломія загинула, попавши під кригу, що відтяла їй голову, а нечестиву пару під час землетрусу поглинула земля.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *