Святі праведні Іоаким і Анна

Святий праведний Іоаким походив з коліна Іуди, з дому царя Давида. Жив він у місті Назареті Галілейському і мав дружину Анну з коліна Левія, з роду Аарона, дочку священика Матфана. Цей священик Матфан мав дружину Марію, з коліна Іуди, з міста Вифлеєма, і трьох дочок: Марію, Совію й Анну. З них першою до Віфлеєму вийшла заміж Марія й народила Саломію. Потім вийшла заміж Совія, також до Віфлеєму, і народила Єлизавету, матір Іоанна Предтечі. Третя ж, мати Пресвятої Богородиці, віддана була заміж за Іоакима в країну Галілейську, в м. Назарет.

Так Іоаким і Анна, походячи зі знатного роду, повчалися в Законі Господньому й були праведні перед Богом. Маючи багатство матеріальне, вони були багаті й духовно. Прикрашені всіма чеснотами, вони дотримувалися всіх заповідей закону Божого. На кожне свято благочестиве подружжя відокремлювало від свого майна дві частини: одну віддавали на церковні потреби, а іншу роздавали бідним. Своїм праведним життям Іоаким і Анна так догодили Богові, що Він сподобив їх бути батьками Пресвятої Діви Марії, Матері Господа нашого Іісуса Христа. З цього одного вже видно, що їхнє життя було святим, богоугодним і чистим, так як у них народилася Дочка, Святійша всіх святих і херувимів чеснійша, що угодила Богу більше всіх. У той час на землі не було людей, більш угодних Богу, ніж Іоаким і Анна за непорочністю їхнього життя.

Так як земні царі мають свої порфіри, зроблені не з простої тканини, а тканої із золотом, так і Небесний Цар захотів мати Пречистою Своєю Матір’ю, в плоть Якої, як в царську порфіру, Йому потрібно було зодягнутися, народжену не від звичайних нестриманих батьків, подібних до простої тканини, а від цнотливих і святих, подібних до золототканої тканини. Прообразом цього служила старозавітна скинія, яку Бог велів Мойсею зробити з дорогої тканини (Вих. 27:16). Але це святе подружжя, за Божим промислом, довгий час було бездітним. Вони 50 років жили в шлюбі й не мали дітей. Усе це було для того, щоб і в самому зачатті, і в народженні такої дочки була виявлена і сила Божої благодаті, і честь народженої, і гідність батьків. Адже неплідній і пристарілій жінці народити інакше неможливо, як тільки по силі благодаті Божої. У такому випадку діє вже не природа, але Бог, який перемагає закони природи і знищує узи неплідності.

Іоаким і Анна довгий час сумували й плакали, що у них немає дітей, і терпіли наругу від людей. Одного разу Іоаким у велике свято приносив у Єрусалимському храмі, як це було прийнято, дари в жертву Богу. Разом з ним свої дари Богу приносили й усі ізраїльтяни. Первосвященик Іссахар не захотів прийняти дарів Іоакима, тому що він був бездітним. “Не належить, – говорив він, – приймати від тебе дари, тому що ти не маєш дітей, а значить, і благословення Божого. Напевно, у тебе є якісь таємні гріхи”. Також і один єврей з коліна Рувима, коли разом з іншими приносив свої дари, докоряв Іоакиму, кажучи: “Навіщо ти хочеш переді мною принести жертви Богові? Хіба ти не знаєш, що ти не гідний приносити дари разом з нами, бо ти не маєш потомства в Ізраїлі?”. Докори ці дуже засмутили Іоакима. Він у великій скорботі пішов з храму, осоромлений і принижений. Глибоко засмучений, він не став повертатися додому, а пішов у пустелю до пастухів, які пасли його стада. Тут він плакав через свою бездітність, через ганьбу й докір, зроблений йому.

Згадавши про Авраама, праотця свого, якому вже в похилому віці Бог дарував сина, Іоаким став старанно молити Господа, щоб Він і його сподобив такого ж благовоління. До молитви Іоаким приєднав піст і 40 днів не їв хліба. Точно так само й дружина його, будучи вдома та дізнавшись, що первосвященик не хотів прийняти їхні дари, докоряючи неплідством, через що чоловік її у великій скорботі пішов у пустелю, плакала невтішно сльозами.

Одного разу Анна, сумна, пішла у свій сад, сіла під лавровим деревом, зітхнула з глибини серця і, звівши свої очі, повні сліз, до неба, побачила на дереві пташине гніздо з маленькими пташенятами. Це завдало їй ще більшої скорботи. Коли Анна плакала й ридала, з’явився їй ангел Господній і сказав: “Анно! Почуто твою молитву, сльози твої дійшли до Бога. Ти зачнеш і народиш Дочку Преблагословенну. Через Неї отримають благословення всі племена земні й буде даровано всьому світу порятунок. Ім’я їй буде Марія”.

Почувши ангельські слова, Анна поклонилась Богу й сказала: “Живий Господь Бог! Якщо народиться у мене дитя, то я віддам його на служіння Богу. Нехай воно служить Йому і прославляє святе ім’я Боже день і ніч весь час свого життя.” Після цього, сповнившись невимовної радості, свята Анна швидко пішла в Єрусалим, щоб там подякувати Богу за Його милість. У той же самий час Ангел з’явився й Іоакиму в пустелі й сказав: – Іоаким! Почув Бог молитву твою і благоволить дарувати тобі благодать Свою: дружина твоя Анна зачне й народить тобі Дочку, народження якої буде радістю для всього світу. Ось тобі знак, що я сповіщаю тобі істину: йди в Єрусалим до храму Божого і там, біля золотих воріт, знайдеш свою дружину Анну, якій я сповістив те ж саме. Іоаким, здивований таким ангельським благовістям, прославляючи Бога й дякуючи Йому серцем і вустами за велике милосердя, з радістю відправився до Єрусалимського храму. Там, як і сповістив йому Ангел, біля золотих воріт він знайшов Анну, що молилася Богу, й розповів їй про ангельський благовіст. Вона теж розповіла йому про те, що бачила й чула Ангела, який сповістив про народження у неї дочки. Тоді Іоаким і Анна разом прославили Бога, Який проявив таку велику милість і, поклонившись Йому у святому храмі, повернулися до свого дому.

І зачала свята Анна в 9 день місяця грудня, а 8 (21 за нов. ст.) вересня у неї народилася дочка, Пречиста і Преблагословенна Діва Марія, Початок і Заступниця нашого спасіння. Її Різдву зраділи Небо і земля. Іоаким з нагоди народження Дочки приніс Богу великі дари й жертви. Цього разу він отримав благословення первосвященика, священиків, левитів і всіх людей за те, що сподобився благословення Божого.

Потім він влаштував у своєму будинку велику трапезу й усі в радості прославляли Бога. Діву Марію батьки берегли, як зіницю ока, бо знали завдяки особливому одкровенню Божому, що Вона буде світлом усьому світу й оновленням людського єства. Вони виховували Її з такою ретельно обачністю, що личить Тій, Яка мала бути Матір’ю Спасителя нашого. Вони любили Її не тільки як дочку, так довго очікувану, а й шанували як господиню свою, пам’ятаючи ангельські слова, сказані про Неї, і відчували духовно, що має над Нею відбутися. Вона ж, сповнена Божественної благодаті, таємничим чином збагачувала тією ж благодаттю і своїх батьків. Як сонце своїми променями освітлює зорі на небі, даючи їм частки свого світла, так і Богом обрана Марія, як сонце, осяювала променями даної Їй благодаті Іоакима й Анну, так що й вони були сповнені Духа Божого і твердо вірили у здійснення ангельських слів. Коли отроковиці Марії виповнилося 3 роки, батьки ввели Її зі славою в храм Господній, супроводжуючи запаленими світильниками, і присвятили Її на служіння Богу, як і обіцяли. Через декілька років після введення Марії в храм, святий Іоаким помер у віці 80 років. Свята Анна, залишившись вдовою, покинула Назарет і прийшла до Єрусалиму, де перебувала біля своєї Пресвятої Дочки й безперестанку молилася в храмі Божому. Проживши в Єрусалимі 2 роки, вона почила у Господі у віці 79 років.

Уже в IV-V ст. в Єрусалимі, біля колишньої купальні Віфезда, стояла невелика церковка, присвячена святим Іоакиму й Анні. Храм на цьому місці існує і сьогодні. Тепер це окраїна мусульманського кварталу Єрусалиму.

Дім, де розташовується монастир праведних Іоакима і Анни, був збудований у теперішньому вигляді в 1907 році над давніми розкопаними печерами, де розташовувався дім святих батьків Діви Марії. Праведний Іоаким мав овечі отари і, певне, тому не випадково його дім був поряд із басейнами Віфезди.

На першому поверсі будівлі – невеликий храм на честь праведних Іоакима й Анни, храм належить Єрусалимській Партіархії
Якщо спуститися на один рівень нижче, ми потрапимо в невелике приміщення, де за переданням народилася Богородиця

Сходи вниз ведуть до нижніх приміщень будинку Іоакима і Анни. Кімнатка в домі святих Богоотців.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *