Собор Пресвятої Богородиці

8 січня/26 грудня Православна Церква відзначає день Собору Пресвятої Богородиці. У Християнській Церкві шанування цього свята було відоме ще у давні часи.

Вже у V сторіччі Єпіфаній Кіпрський, Амвросій Медіоланський та блаженний Августин у своїх повчаннях на свято Різдва Христового поєднували хвалу новонародженому Богодитяті з хвалою Діві Богородиці. Вказівку на святкування собору Пресвятої Богородиці на наступний день після Різдва Христового знаходимо у 79 правилі П’ято-Шостого Вселенського Собору, що відбувся у 691 році.

Цього дня Православна Церква возвеличує подячними піснеспівами Пречисту Діву Марію, Яка була обрана Промислом Божим стати Матір’ю Бога Вишнього. Церква наголошує на виключності таїни Боговтілення: безсіменному зачатті та безболісному народженні. Собором цей день називається тому, що, на відміну від інших свят на честь Пресвятої Богородиці, у цей день звершується загальне (соборне) святкування й інших людей, які були близькими Діві Марії та Господу Іісусу Христу.Разом із Пресвятою Богородицею згадується пам’ять святого Іосифа Обручника, царя Давида і святого Іакова, брата Господнього – пам’ять тих, хто був близьким по плоті Спасителю.

Іосиф Обручник вже 80-річним старцем із благословення первосвященника прийняв Діву Марію, щоб оберігати її дівство та чистоту.

Пророк Давид був по плоті предком Господа і Спасителя, тому що, як написано було у пророцтвах, Спаситель, Месія прийшов у світ із роду Давида.

Апостол Іаков називається братом Божим тому, що був старшим сином Обручника Іосифа – від першого шлюбу.

Він, як свідчить передання, супроводжував разом зі своїм батьком Іосифом Богородицю і Богомладенця, коли вони тікали від Ірода до Єгипту.

У свій час святий Іаков не поскупився розділити свою частину спадщини з названим братом Іісусом. Тому, на відміну від інших родичів Спасителя, він іменується братом Господнім. Іакова знали як дуже благочестиву людину, і після Воскресіння Христового він був обраний першим предстоятелем християнської Єрусалимської Церкви.

Собор Пресвятої Богородиці – це свято всіх, хто радіє разом із Нею Різдву Спасителя світу: і пастухів, і волхвів, і всіх, хто зібрався навколо Неї не тільки і не стільки в просторовому, скільки у духовному розумінні. Тому Церква у цей день возвеличує Пречисту таким піснеспівом: «Пречістая Богоматі, Богородіце, собор Твой честний украшєн многоразлічнимі добротамі, дари Ті пріносят, Госпожє, многіі мірстіі людіє, узи наша грєшния раздєрі Своєю мілостію і спасі души наша».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *