Собор Іоанна Хрестителя

У Православній Церкві встановлено звичай на наступний день після великих Господських чи Богородичних свят згадувати тих святих, які у найближчий спосіб слугували цій священній історичній події.

Як зазначає святитель Димитрій Ростовський: “цілком слушно було б вшанувати особливим святкуванням того, хто слугував таїні Божественного хрещення, поклавши свою руку на главу Владики”. Що стосується слова “собор” у назві свята, то воно означає, що народ збирається до церкви на честь і похвалу для соборного вшанування за богослужінням найбільшого серед людей святого – Предтечі та Хрестителя Іоанна. “З народжених жонами не поставав (пророк) більший Іоанна Хрестителя”, – так говорив про нього Господь Іісус Христос. “Ангел, апостол, мученик, пророк, друг Христа, пророків печать, ходатай вітхої і нової благодаті, в народжених пречеснійший, світла ранішня зоря та світлий Слова глас”, – такими словами возвеличує Церква славного пророка та Предтечу Іоанна. Йому назначено було стати свідком одкровення таїни Божественної Трійці – хранителем віри всього роду людського стосовно цього нез’ясненного догмату.

Ні на кого з праведників не поширювалась у такій мірі милість Божа! Предтеча тремтить, коли чує смиренний голос, яким Син людський просить допустити Його до хрещення, дрижить, коли торкається своєю рукою верха Його голови.

 

Він дивується найглибшому смиренню, до якого Син Божий принизив Себе заради любові до роду людського.

Святий Предтеча Іоанн навчає нас і словом, і ділом. Він слугував своєму покликанню неухильно, вірно, свято, віддав за це своє життя, щоб для людей відкрилось Царство Боже – Церква Христова. Він ніби для нас, теперішніх, каже: “Покайтеся, відкрийте Господу своє серце, приготуйте у ньому шлях для Нього: не робіть злого, творіть добро, не сподівайтеся тільки на ваше ім’я християнина, яке без діл християнських не спасе вас. Бійтеся бути половою та сміттям, яке Він спалить вогнем незгасним, намагайтеся бути чистою пшеницею, щоб Господь прийняв вас у свою житницю”.

Нетлінна права рука святого пророка, Хрестителя і Предтечі Іоанна – одна з найбільш шанованих святинь християнського світу, знаходиться зараз у Цетинському монастирі Чорногорії.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *