Память пророка Даниїла та святих трьох отроків Ананії, Азарії та Мисаїла

Пророк Даниїл і святі три отроки Ананія, Азарія та Мисаїл — старозавітні святі, які жили у VI сторіччі до Різдва Христового.

В цей період Єрусалим завоював цар вавілонський, а храм, зведений царем Соломоном, був зруйнований; безліч ізраїльтян опинилося у вавілонському полоні. До числа полонених належали й знатні єврейські юнаки: Даниїл, Ананія, Азарія та Мисаїл.

Цар Вавилону Навуходоносор дав вказівку навчити їх халдейській премудрості та виховувати у розкоші при своєму дворі. Але  вони, зберігаючи заповіді своєї віри, відмовлялися від надмірностей і вели суворий спосіб життя. Отроки не порушили заповідей Божих, і коли в іудеїв настав піст, вони перебували у суворій аскезі, харчуючись лише овочами та водою. При цьому сила Божа підтримувала їх, і тілами вони зовсім не змарніли.  Господь дарував їм мудрість, а святому Данилові – дар прозорливості й тлумачення снів.

Одного разу цар Навуходоносор наказав створити велетенську золоту статую, яка була б  його зображенням, і наказав віддавати їй божественні почесті. За відмову прийняти у цьому богохульному дійстві участь святих Ананію, Азарію та Мисаїла за наказом царя вкинули до палаючої печі. Проте полум’я не зашкодило їм: благочестиві отроки молилися до Господа й оспівували Його милості — полум’я охолоджував Ангел Господній, який перебував разом із ними.

Святий пророк Даниїл, свято зберігав віру в Єдиного Бога і завжди сподівався тільки на Його всесильну допомогу, тому мудрістю своєю він перевершив усіх халдейських звіздарів і волхвів; цар Навуходоносор наблизив його до себе.  Господь наділив свого вірного раба також пророчим даром. Одного разу Навуходоносор, побачивши дивний сон, який одразу ж забув, покликав святого Даниїла, і той явив перед царем і його придворними силу істинного Бога.

Господь відкрив Своєму пророку не тільки сам зміст сну царя Навуходоносора, але і його сенс. Зокрема він сповістив царя про царства, які будуть змінювати одне одного, а також про велич останнього Царства – Царства Господа нашого Іісуса Христа (Дан. 2, 44). Пророцтво про сімдесят седмиць (Дан. 9, 24-27) повідало світу знамення Першого та Другого пришестя Господа Іісуса Христа та, пов’язані з ними події (Дан. 12, 1-12).

Пізніше царю Валтасару пророк Даниїл розтлумачив таємничий напис «Мене, Текел, Фарес», що з’явився під час бенкету на стіні палацу. Він пояснив, що цей напис є передвістям падіння Вавілонського царства.

Ще пізніше, у часи царювання перського царя Дарія через наклепи ворогів, святого Даниїла кинули у рів із голодними левами, але дикі звірі не чіпали пророка, через що цар Дарій дав вказівку поклонятися Богу Даниїловому, «тому що Він є Бог Живий і Прісносущний, і царство Його нездоланне, а панування безкінечне».

Пророк Даниїл

Уболіваючи про долю Ізраїлю та Єрусалиму, пророк Даниїл казав:

«Приклони, Боже мій, вухо Твоє і почуй, відкрий Свої очі й побач наші спустошення та місто, на якому названо ім’я Твоє; бо ми покладаємо наші благання перед Тобою, сподіваючись не на праведність нашу, а на велику Твою милість«.

Святому пророку, який своїм праведним життям і молитвою спокутував беззаконня свого народу, Господь відкрив долю народу Ізраїльського та долю всього світу.

Святий Даниїл клопотав за свій народ перед наступником Дарія –  царем Кіром, який вельми його цінував, і дарував полоненим волю.
Сам же Даниїл і друзі його Ананія, Азарія і Мисаїл дожили до глибокої старості та померли в полоні. Згідно ж свідчень святителя Кирила Олександрійського, (пам’ять 9 червня) святих Ананію, Азарію та Мисаїла обезголовлені за наказом персидського царя Камбіза.

Цього ж дня Православна Церква вшановує память святих: преподобного Даниїла (в схимі Стефана) Нивертського, сповідника, священномучеників Олександра Савелова, Николая Бельтюкова, Сергія Флоринського (1918), Петра Покровського та Іоанна Земляного (1937), пресвитерів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *