Неділя Торжества Православ’я, 2021 рік

8/21 березня – перша неділя Великого посту 2021 року, що називається неділею Торжества Православ’я. Цей день присвячений відновленню традиції шанування ікон у 842 році після тривалого періоду іконоборства.

Традиція написання ікон сходить до перших часів існування Церкви. Проте, в середовищі окремих людей виникло невірне віровчення – єресь іконоборства, що поставила під загрозу віками надбані традиції: більше сотні років право молитися перед образами омивалося слізьми й кров’ю християн. Їх кидали в темниці, катували й  вбивали, а ікони та мощі святих спалювали й піддавали нарузі.

Після VII Вселенського Собору, що затвердив шанування ікон, гоніння послабилися.

Після церковного собору, що засудив іконоборців і відновив іконошанування в імперії, цариця Феодора оголосила: «Хай буде проклятий той, хто не шанує зображення Господа нашого, Його Пресвятої Матері й усіх святих!». Було влаштовано великий хресний хід, який зібрав багато православних християн, а у храмі звершено урочисту Літургію. Мефодій, Патріарх Константинопольський, тоді ж встановив особливий чин святкового Богослужіння. Це торжество, що припало на першу неділю Великого посту, і було присвячене остаточній перемозі над єрессю іконоборства. Так у Церкві викристалізувалося христологічне богослов’я (православне вчення про Христа), а ікона стала зримим свідченням реальності Боговтілення.

З того часу відзначати Торжество Православ’я стали в першу неділю Великого посту.

У ХІ сторіччі склався особливий чин Торжества православ’я, який звершується і понині. У тексті чину проголошується торжество Церкви над усіма існуючими єресями. Чин відбувається щорічно перед іконами Христа та Божої Матері. І тепер це свято не просто перемога над іконоборцями, це — перемога Істини Православної віри. Про це розповів у своїй святковій проповіді до вірян митрополит Кам’янець-Подільський і Городоцький Феодор:

Рекомендовано для читання:

Слово в Неделю Православия. Свт. Игнатий (Брянчанинов).

Неделя Торжества Православия.

Чин Торжества Православия.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *