Неділя 29-та після П’ятидесятниці

14/27 грудня, у Неділю 29-ту після П’ятидесятниці, яка ще називається Неділею святих праотців, Православна Церква вшановує пам’ять мчч. Фірса, Левкія та Калініка, мчч. Филимона, Аполонія, Аріана та Феотіха, сщмч. Николая пресвітера.

За два тижні до свята Різдва Христового неділя має назву Неділі святих праотців. Хто вони ці Праотці? Богослужіння Всеношної та Літургії дає нам роз’яснення, молитовні піснеспіви перелічують імена осіб, яких Церква називає Святими праотцями. Ми чуємо про Адама, Авеля та Еноха, про Сифа та Ноя,  священнка Мелхіседека, імена Авраама, Ісаака, Мойсея та Аарона, Самуїла, Давида, Ісайю та Даниїла, Іллю з Єлисеєм та Захарію з Іоанном Хрестителем і ще багато інших імен, які перелічують піснеспіви стихир. Приклад цих святих людей є надзвичайно важливим для нас, тому що вони не тільки вірили й проповідували про прихід Месії, але навчали й готували  народ до Його приходу не тільки богодухновенними словами, а й прикладом, святістю свого життя. Приклад Святих праотців – це приклад великої віри, сильної волі та постійного прагнення Бога.

Цього дня Православна Церква пропонує таке Євангельське читання: Кол., 257 зач., III, 4-11, Лк., 76 зач., XIV, 16-24 .

Митрополит Кам’янець-Подільський і Городоцький Феодор, нагадавши назву та зміст цієї Неділі, зосередив увагу вірян на суті Євангельської притчі про покликаних на весільний бенкет, розмежовуючи категорії покликаних та вибраних. “Покликані – це всі люди світу”, – зазначив Архієрей. Заглиблюючись у біблійну історію, починаючи від Адама, Авеля та інших, митрополит Феодор розповів про велику кількість праведників, знаменних особистостей, які усе своє життя керувалися Переданням, виконанням волі Божої, які чекали пришестя у світ Христа Спасителя. Архіпастир згадав також про знищення першого гріховного людства у водах потопу, про знищення Содому й Гомори. Але упродовж віків святим людям, які керувалися Божественним законом, які стали виконавцями Божественного плану, Господь, зважаючи на міру їхнього духовного зростання, відкривав таємницю Боговтілення.  “Отже, пам’ятаючи про приклади святих праотців, ми маємо змогу порівнювати їхнє життя та випробування зі своїми для того, щоб постійно бути у вірі, намагатися бути провідниками Божественної волі й правди, завдяки яким ми виправдаємо своє життя. Адже людина живе для того, щоб догодити Богові, а, догоджаючи Йому, вона наближається до Нього й пронизується Його Божественною силою, мудрістю, правдою, чистотою, любов’ю та іншими властивостями Божества як істоти найдосконалішої. Саме, набуваючи цих властивостей, людина має надію одержати життя вічне.

“Вибранними були іудеї, – роз’яснював Митрополит, – але вони втратили вибраність через те, що не прийняли Сина Божого, Який прийшов спасти світ. На жаль, велика кількість християн зрікаються Христа, результатом чого стає позбавлення благодаті й духовна смерть, що передує смерті вічній.

Саме від нашої старанності до виконання заповідей Божих, служіння Йому й Церкві залежатиме те, щоб ми були не тільки покликаними, але й обраними”,  – побажав присутнім Архіпастир.

 

 

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *