Хрест – краса Церкви

14/27 вересня – свято Воздвиження Чесного і Животворящого Хреста Господнього (пісний день).

Після зруйнуваня Єрусалиму римськими військами у 70 році Чесний Хрест – знаряддя, на якому звершилась спокутна жертва Спасителя – був втрачений для людства.

За свідченнями церковних істориків ІV-V сторіччя віднайдення Чесного Хреста сталось за часів царювання святого рівноапостольного імператора Костянтина Великого. Саме тоді мати Костянтина, свята рівноапостольна Єлена, за його проханням вирушила до Єрусалиму з метою знайти Хрест, що став знаком перемоги над ворогами для її сина, і місця, пов’язані з пришестям Спасителя людства на землю.

Свята Єлена отримала вказівку де шукати Хрест у єрусалимських іудеїв, власне, у одного пристаркуватого єврея на ім’я Іуда, який під великим тиском погодився допомогти і вказав на храм Венери, як місце, під яким знаходився Хрест Спасителя.

Язичницьке капище зруйнували, а в печері під ним знайшли три хреста, цвяхи і дощечку з написом: INRI (Іісус Назорей Цар Іудейський). Віднайти справжній Животворящий Хрест допомогло чудо; сталося, що у той час повз несли померлого, Єрусалимський патріарх Макарій І звелів поперемінно класти хрести на померлого, і коли його торкнулася животворяща сила Хреста Господнього – померлий ожив. Всі бажали приклонитися до Святого Хреста, але через велику кількість людей, це було неможливо. І тому патріарх Макарій з узвишшя на чотири сторони піднімав (воздвизав) його і благословляв народ. Християни вклонялися, гаряче молячись: “Господи, помилуй!”

Згідно з відомостями, що надає Сократ Схоластик, свята цариця Єлена поклала одну частину Хреста у срібний ковчег, і віддала патріарху Макарію І (для наступних поколінь), а іншу принесла своєму сину, святому рівноапостольному імператору Костянтину. В Єрусалимі й до наших днів зберігається частина Животворящого Древа у Храмі Воскресіння Христового.
На місці віднайдення Чесного Хреста, біля Голгофи і печери Гробу Господнього імператор Костянтин звелів збудувати базиліку-храм на честь Воскресіння Спасителя світу. Вперше Чин Воздвиження Хреста був звершений під час торжеств освячення Храму Воскресіння (у 325-326 роках). Цей день став святом Оновлення Храму.

Храм Воскресіння, Єрусалим
Храм Воскресіння, Єрусалим

У кінці ІV сторіччя, 13 вересня, свято Оновлення Храму, стає в Єрусалимській Церкві одним з трьох головних свят року поряд із Пасхою і Богоявленням. Відповідно до Єрусалимського Лекціонарію (V сторіччя), що зберігся у вірменському перекладі, на другий день свята Оновлення Чесний Хрест виносили і благословляли ним увесь народ. Так спочатку Хрестовоздвиження було додатковим святом після свята Оновлення. Але з VІ сторіччя воно стає більш значущим, ніж попереднє. А у 631 році після переможного повернення Святого Хреста з перського полону (614 – 631 роки) вшанувння Чесного Древа, що почалося ще за часів святого рівноапостольного імпеператора Костянтина, ще більше зростає. У VІІ сторіччі свято Воздвиження Чесного Животворящого Хреста Господнього стає головним святом, а свято Оновлення храму Воскресіння стає передсвятковим.

Як свідчать церковні історики, віднайдення Животворящого Древа і пов’язані з ним подальші події вплинули не тільки на християн, але й на іудеїв так, що деякі з них, як і старий Іуда, хрестилися.

Животворяще древо, на якому розіп’явся заради нашого спасіння Господь Іісус Христос стало цілительним не тільки для наших тілес, але й, перед усім, для наших душ. “Хрест свій стає для учня Христа хрестом Христовим: тому що істинний учень Христа ставить виконання заповідей Христових єдиною метою свого життя. Ці всесвяті заповіді стають для нього хрестом, на якому він постійно розпинає свою вітху людину з її пристрастями та хтивостями”, – наставляє святитель Ігнатій Брянчанінов (Т. І, с. 355-356).

В наш час ми, приймаючи участь у Чині Воздвиження, що здійснюється тільки в кафедральних соборах архієреями, маємо змогу долучитися тієї животворящої благодаті й виголосити разом з усією Церквою Христовою: “Крест – хранитель всея вселенныя, крест – красота Церкви, крест – царей держава, крест – Ангелов слава и демонов язва».

Печера, де був знайдений Животворящий Хрест.
Храм Воскресіння Господнього. Єрусалим.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *