Храм Казанської ікони Божої Матері

Громада храму Казанської ікони Божої Матері була утворена у 1997 році за благословенням преосвященного Феодора, єпископа Кам’янець-Подільського і Городоцького.

02.12.1997 р. ієрей Димитрій (Московчук) благословенням Його преосвященства був призначений настоятелем цього храму.

У 1997 р. завдяки піклуванню єпископа Феодора громаді було надано приміщення для тимчасового звершення богослужінь по вул. Нігинське шосе, 34, площею 68 кв. м.

11 липня 1997 р. приміщення було освячено і звершено святкове вечірнє богослужіння, а 12 липня, в день пам’яті первоверховних апостолів Петра і Павла, відбулась перша Літургія. Це стало початком літургійного життя церковної громади.

Вже 20 липня 1997 р., напередодні храмового свята, віряни зустрічали архієрея на святковому вечірньому богослужінні та молилися разом з ним.

З початком звершення богослужінь почало організовуватись приходське життя. Віруючі на мікрорайоні радо сприйняли створення громади та ідею будівництва храму. Було започатковано організацію хору та недільної школи.

У 1999 році була виділена земельна ділянка для будівництва храму по вул. Нігинське шосе, 41. А 4.11.1999 р., в день свята Казанської ікони Божої Матері, благословенням преосвященного Феодора, секретарем Кам’янець-Подільської єпархії митрофорним протоієреєм Олексієм Миханчуком та сонмом духовенства було звершено встановлення і освячення хреста на місці будівництва.

Через рік, 4.11.2000 р., єпископ Феодор здійснив закладку храму і звершив першу Літургію на місці будівництва.

Будівництво храму згуртувало прихід, зібрало молодь. Організовувались паломницькі поїздки, відпочинок на природі, бралася участь у хресних ходах. Архіпастир неодноразово відвідував прихід і звершував богослужіння.

Літургійне життя парафії завжди було нерозривно пов’язане з будівництвом. На території будівництва звершувались хресні ходи, проводились свята у недільній школі.

У Суботу Акафіста 4.04.2009 р. у приміщенні було звершено останнє богослужіння, після нього – хресний хід до нового храму, де відбувся водосвятний молебень. А ввечері – всеношна. У п’яту неділю поста 5.04.2009 р. архієпископ Феодор звершив першу Літургію в новозбудованому нижньому храмі.

Проект храму був пожертвуваний високопреосвященним Сергієм, митрополитом Тернопільським і Кременецьким. Храм двоповерховий. Верхній – на честь Казанської ікони Божої Матері. Нижній має два престоли. Центральний – на честь святителя Феодосія, Чернігівського чудотворця, а правий – на честь преподобного Амфілохія Почаївського.

У храмі знаходяться дві мироточиві ікони Божої Матері «Экономисса» і «Аз есмь с вами и никтоже на вы»; шановані: «Всецарица» і «Скоропослушница», ікони святителя Феодосія і преподобного Амфілохія з часточками мощів.

На території приходу знаходяться дві каплиці на честь Різдва Божої Матері (селище Смирнова), та ікони Божої Матері «Неопалима купина» (на території Пожежної частини).

З початком звершення богослужінь у новому храмі збільшується громада, продовжується будівництво храму, розвивається дитяча та юнацька недільні школи.

Регентом храму, матушкою Людмилою Московчук, за благословенням високопреосвященного Феодора і за духовною редакцією протоієрея Димитрія Московчука, у 2010 році було опубліковано навчально-методичний комплекс «Українська духовна музика» для вчителів загальноосвітніх та недільних шкіл, який рекомендовано Міністерством освіти і науки України (лист № 1/11-5407 від 20.07.2007 р.). Навчально-методичний комплекс містить програми, методичний посібник нотохрестоматію для 1-4 та 5-9 класів з курсу «Українська духовна музика». В ньому подаються поурочно-методичні розробки уроків з урахуванням основних дидактичних принципів побудови навчально-виховного процесу на уроках художньо-естетичного та культурологічного циклів; розглядаються питання морально-естетичного виховання учнів загальноосвітніх шкіл засобами духовної музики на основі християнського релігійного вчення; зібрано і систематизовано матеріал для проведення уроків та виховних заходів духовно-морального спрямування. Комплекс також містить екскурс в історію богослужбового співу, відомості про вітчизняних композиторів – творців духовної музики, «Словник основних богослужбових понять і термінів», ілюстрації (72 репродукції ікон до осінніх, зимових, весняних та літніх свят). З метою допомоги вчителю у плануванні  уроків курсу «Українська духовна музика» було опубліковано календарне планування для вищеназваного курсу.

4 листопада 2014 року мала місце знаменна подія для нашого приходу – освячення малої дзвіниці та дзвонів митрополитом Феодором.

Будівництво храму за сучасних умов – це чудо заступництва Божої Матері та Її постійної допомоги.