Феодор Тірон

11/24 лютого і 17 лютого/2 березня Свята Православна Церква відзначає день пам’яті святого великомученика Феодора Тірона.

У місті Амасії Понтійської області в часи гоніння християн імператором Максиміаном (286-305) воїна Феодора разом із іншими християнами змушували відректися від Христа і принести жертву ідолам. Він відмовився виконати цей імператорський наказ і тому його жорстоко мучили, а потім заточили до в’язниці.

Там під час молитви святий був втішений чудесним з’явленням Господа Іісуса Христа. Через деякий час мученика вивели з в’язниці і різними тортурами змушували зректися віри у Христа. Під кінець, бачачи непохитність мученика, правитель наказав його спалити. Святий Феодор сам безтрепетно пішов у вогонь і там з молитвою та славослов’ям віддав свою душу Богу. Це сталося у 305 році.

Через 50 років після кончини святого Феодора імператор Юліан Відступник (361-363 рр.), палаючи наміром осквернити християн у Великий піст, наказав константинопольському єпарху (градоначальнику) кожного дня упродовж першого тижня посту таємно окроплювати кров’ю ідольських жертв їжу, що продавалася на базарах. Святий Феодор у нічному видінні з’явився константинопольському архієпископу Євдоксію і звелів йому повідомити християн, щоб вони не купляли на базарах осквернену їжу, а їли у ці дні варену пшеницю з медом.

В пам’ять про цю подію Православна Церква й дотепер в першу суботу Великого посту щорічно святкує пам’ять великомученика Феодора Тірона. Напередодні, у п’ятницю після заамвонної молитви, служиться молебень святому Феодору Тірону та благословляється варена пшениця і мед.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *