25 грудня – день пам’яті святителя Спірідона Триміфунтського

За церковним переданням, святий Спірідон народився близько 270 року на острові Кіпр, у селі Асія (Аскія). З дитячих років він пас вівці. Своїм життям святий Спірідон прагнув наслідувати вітхозавітним праведникам: Давиду – у кротості, Іакову – у доброті, Аврааму – у любові до подорожуючих. Доброта та душевна чуйність притягували до нього багатьох людей: ті, хто не мав житла, знаходили в його домі притулок, подорожуючі – харч і відпочинок.

Досягнувши певного віку, святий Спірідон одружився і мав дітей, але його жінка невдовзі померла. Святий ще більше став слугувати Богу і людям добрими справами. За його добрі діла Господь нагородив Праведника дарами передбачення майбутнього, зцілення невиліковних хвороб, вигнання бісів.

У часи царювання Костянтина Великого (324-337) та його сина Констанція (337-361) святий Спірідон був обраний єпископом міста Тріміфунта. У його особі паства отримала люблячого і щиросердного батька. Під час тривалої посухи та голоду на Кіпрі, за молитвами святителя Спірідона пішли дощі і біда минула. Добрість у нього була разом із справедливою суворістю по відношенню до людей недостойних. За його молитвами був наказаний немилосердний торговець хлібом, а бідняки позбавлені голоду й злиднів.

Багато чудес звершив святитель Спірідон. Одного разу під час Богослужіння у лампаді догоряв єлей, і вона почала гаснути. Святитель засмутився, але Господь втішив його чудесним наповненням лампади єлеєм. Відомий випадок, коли святому Спірідону невидимо співслужили ангели, і після кожної єктинії чувся спів ангелів: “Господи, помилуй”. Святитель зцілив важко хворого імператора Констанція, розмовляв зі своєю померлою дочкою Іриною, вже приготовленою до погребіння, оживив благодаттю Божою померлу дитину, а потім і її матір, яка впала замертво, побачивши таке чудо.

Будучи провидцем таємних гріхів людей, святий закликав їх до каяття та виправлення. На тих, хто не слухав голосу своєї совісті та слів святого, находила кара Божа.

Як єпископ, святий Спірідон був для пастви прикладом богоугодного життя та працелюбства: пас вівці, збирав хліб. Він дуже піклувався про суворе дотримання церковного чину і збереження у всій недоторканості Святого Письма. Святитель викривав священиків, які у своїх проповідях неточно вживали слова Євангелія та інших богодухновенних книг. Історично доведено, що святитель Спірідон приймав участь у першому Вселенському соборі, що зібрався для низложення єритика Арія, який нечестиво називав Сина Божого творінням, а не Творцем усього. З дозволу царя, на соборі були присутні й грецькі мудреці-філософи (перипатетики). Самий мудрий з них виступив на підтримку Арія. Але святитель Спірідон, який був зовсім незнайомий з грецькою мудрістю, мав премудрість від Отця Небесного, спростував докази гордого промовця. Він явив наочний доказ Єдинства у Святій Трійці. Святий Спірідон взяв до рук цеглину і стиснув її: миттєво вийшов з неї вверх вогонь, вода потекла вниз, а глина залишилась у руці чудотворця. “Це три стихії, а цеглина одна, – сказав тоді святитель Спірідон, – так і в Пресвятій Трійці – Три Лиця, а Божество Єдине”. Філософ визнав свою поразку і закликав усіх вірувати так, як вірує святитель Спірідон, устами якого говорить Сам Господь.

Господь відкрив святителю наближення його кончини. Останніми словами святителя були настанови про любов до Бога і до ближніх. Близько 348 року під час молитви святитель Спірідон відійшов до Господа. Погребли його у храмі на честь святих апостолів у місті Триміфунті.

У середині VII сторіччя мощі святителя були перенесені до Константинополя, а у 1453 році – на острів Керкіра, що в Іонічеському морі (грецька назва острова – Корфу). Там у місті Керкіра у храмі з його іменем і дотепер зберігаються святі мощі Святителя.

Рака з мощами святителя Спірідона
Рака з мощами святителя Спірідона

Мощі Святого мають унікальні властивості: крім того, що вони є нетлінними вже багато сторіч, вони ще зберігають м’якість, яка властива тільки живому тілу; тіло святого Спірідона має постійну температуру 36,6 градусів; одяг і взуття, в які він вдягнутий, міняють раз у півроку, тому що вони зношуються, ніби він не лежить у раці, а ходить. Хранитель раки розповідав, що бували випадки, коли ключ не може відчинити замок на гробниці. І тоді священики знають – святого у ній просто немає, він пішов на допомогу.

Феномен нетлінних мощей намагалися дослідити вчені всього світу – церква не перечила, але біофізики та біохіміки ніякого пояснення, крім визнання чуда Божого дати не могли.

П’ять разів на рік на острові відбувається святкування пам’яті святого Спірідона і по всьому світу православні моляться йому і отримують допомогу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *