День пам’яті святого апостола євангеліста Іоанна Богослова

9 жовтня – день пам’яті святого апостола євангеліста Іоанна Богослова. Як свідчить передання, він був сином Зеведея і Саломії – доньки святого Іосифа Обручника; її ім’я згадується в переліку жінок, які слугували Господу своїм майном.

Святий апостол Іоанн був покликаний Господом Іісусом Христом одночасно зі своїм старшим братом Іаковом, який був рибалкою, це сталося на Галілейському озері. Вони одразу ж залишили свого батька Зеведея і пішли за Спасителем (Мф. 4:21; Мк. 1:19).

Апостол Іоанн був улюбленцем Господа за свою жертовну любов і непорочну чистоту дівства. Йому були властиві спокій і глибина споглядання в сукупності з гарячою вірністю, ніжною, безмежною і палкою любов’ю. З коротких вказівок євангелістів видно, що апостол Іоанн мав у вищому її прояві запальну натуру, сердечні пориви якої іноді втишував Сам Господь Іісус Христос, тому що вони не відповідали духові нового вчення (Мк. 9, 38-40; Лк. 9: 49-50, 54-56). Апостола Іоанна та його рідного брата Іакова Господь називав Воанергес, що означає “Сини грому”, вказуючи на те, що діло їхньої проповіді подібно грому розбудить і просвітить язичницький світ.

Апостол Іоанн був свідком багатьох чудес Іісуса Христа й основних подій його життя. Він був присутній при преображенні Господа на Фаворі та біля його Хреста на Голгофі, коли всі учні у страсі розбіглися і залишили свого Вчителя.

Саме апостолу Іоанну Господь доручив Свою Пречисту Матір зі словами: «Жено, се сын Твой», «Се Мати твоя» (Ін. 19: 26,27). З того часу святий Апостол піклувався про Пресвяту Богородицю до Її Успіння. Після Успіння Богоматері апостол Іоанн йде на проповідь разом зі своїм учнем Прохором. Під час подорожі морем їхній корабель потрапляє у шторм. Всі, крім апостола Іоанна, хвилею були винесені на берег. І лише на чотирнадцятий день Прохор побачив, що морська безодня повернула апостола Іоанна.

В Ефесі, куди прийшов святий Апостол разом зі своїм учнем, проповідь супроводжувалась багаточисельними знаменнями і великою кількістю тих, хто увірував у Спасителя.

Під час правління імператора Нерона Апостола Іоанна схопили і доправили до Риму, де змусили випити отруту, вкинули в киплячий з олією котел. Але Господь зберіг його. Тоді Апостола зіслали на острів Патмос, де він навернув до Христа всіх жителів, вигнав з ідольських капищ бісів, зцілив недужних. На острові Патмос під дією Святого Духа апостол Іоанн написав книгу “Одкровення” (“Апокаліпсис”), в якій прикровенно возвістив таїну майбуття Церкви і кінця світу.

Печера Апокаліпсису
Печера Апокаліпсису

Після зіслання апостол Іоанн повернувся до Ефесу, де продовжував благовістити, повчаючи християн стерегтися хибних вчень. Там він написав Євангеліє і три соборних послання, в яких говорить про любов до Бога і ближнього, без якої неможливе спасіння.

Апостол Іоанн прожив понад сто років. Преставлення його було чудесним, він ліг у хрестоподібно вириту могилу й звелів учням засипати його землею. Почувши про це, інші учні апостола прийшли до місця погребіння й розкопали могилу, але вона була пустою. А восьмого травня щороку й дотепер з могили святого апостола євангеліста Іоанна Богослова виходить легкий порох, що приносить зцілення.

Орел – символ високого злету богословської думки – іконографічний знак євангеліста Іоанна Богослова. Найменування Богослова Свята Церква дала тільки одному з учнів Христа, самовидцю Промислу Божого – святому апостолу Іоанну Богослову.

У IV сторіччі на місці могили Іоанна Богослова була збудована невелика церква, а за часів імператора Юстиніана там була зведена велична базиліка з шістьма куполами (кожен заввишки до тридцяти метрів). У наш час від неї залишилися тільки плити підлоги і колони.

Місце, де погребли апостола Іоанна

Апостол Іоанн Богослов вказує людству на повну відданість Христу, як повноту життя в Ньому. Він каже, що людина належить або Христу, або дияволу, середнього, невизначеного стану бути не може (1 Ін. 2, 22; 4, 3). Цим виявом внутрішнього вогню любові він свідчив з особливою силою духа про Божество Іісуса Христа (1 Ін. 1, 1-18; 1 Ін. 5, 1-12). Заохочуючи до святого життя, Апостол Іоанн каже, що той, хто народжений від Бога – не грішить (1 Ін. 5, 18).

У спілкуванні з Богом, доводить Апостол, істинний християнин є причасником життя Божественного, тому майбутнє людства звершується вже зараз на землі. Небо зійшло на землю: оновлена земля просвітлюється Світлом Небесної Слави. “Дітки, любіть одне одного”, – останні слова великого Богослова, тому що Бог є Любов, а хто любить , той перебуває у Бозі, і Царство Небесне настає вже зараз на землі.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *