День пам’яті святого апостола Андрія Первозванного

13 грудня/30 листопада Свята Церква відзначає День пам’яті апостола Андрія Первозванного.

Святий апостол Андрій народився у Галілеї в місті Віфсаїда. Симон – майбутній апостол Петро був його братом, їхнього батька звали Іоною. Коли брати подорослішали, то перебралися до Капернауму, де продовжували займатися ловлею риби.

Апостол Андрій ще з юності вирішив присвятити себе служінню Богові: часто молився, відмовився від шлюбу. Почувши, що на Іордані Іоанн Предтеча проповідує прихід Месії і закликає до каяття, Андрій полишає все, йде до нього і стає одним із близьких учнів Іоанна Хрестителя. Святий пророк сам направляє своїх учнів – майбутнього апостола Андрія Первозванного та Іоанна Богослова – до Христа, вказуючи їм на Месію словами: “Сє Агнєц Божий“ (Ін. 1. 25-27), і вони одразу ж слідують за Господом.

Святий апостол Андрій став першим учнем Христа, першим сповідував його Месією (Спасителем) і привів до Господа свого брата Симона (Мф. 4:18-19; Мк. 1:16-18) . Про нього як про апостола є декілька згадок у Святому Євангелії: Мф. 10:2, Мк. 3:18; Лк. 6:14, Діян. 1:13. Також там він згадується ще двічі: в розмові з Іісусом про хліби та рибу перед чудесним насиченням п’яти тисяч людей (Ін. 6:8-9) і коли разом з апостолом Филипом він приводить до Іісуса як до Спасителя елінів, які прийшли в Єрусалим для поклоніння істинному Богу (Ін. 12:20-22). Апостол є одним із чотирьох вибраних учнів Христа, яким Він на горі Єлеон відкриває ознаки кінця світу (Мк. 13:3).

Після хресної смерті Господа, Воскресіння і Вознесіння Його в день П’ятидесятниці апостол Андрій разом з іншими учнями отримує благодать Святого Духа. З проповіддю Слова Божого Апостол Андрій звершив декілька подорожей, тричі повертаючись до Єрусалиму.

Він пройшов Малу Азію, Фракію, Македонію, Скіфію, Причорномор’я (за переданням Грузинської Церкви, апостол Андрій проповідував разом з апостолом Симоном Кананітом у Абхазії, де апостол Симон прийняв мученицьку кончину). Вверх Дніпром він піднявся до місця теперішнього розташування міста Києва, де, як пише преподобний Нестор Літописець, воздвиг хрест зі словами: “…На цих горах возсіяє благодать Божа, буде велике місто, і Бог воздвигне багато церков”.

Повернувшись у Фракію, в невеликому селищі Візантії (майбутньому Константинополі) заснував Християнську Церкву, висвятив у єпископа одного з сімдесяти апостолів Христових – Стахія.

Під час своєї проповіді апостол Андрій витерпів багато скорбот від язичників: його били, виганяли з міст, прирікали на смерть, тоді як він зцілював недужних, воскрешав померлих: Господь беріг свого обранця.

Останнім містом проповіді апостола було місто Патри (Патрас). Там апостол зцілив відомого горожанина Сосія, Максиміллу – жінку Патрського правителя, та його брата – філософа Стратоклія. Це спонукало мешканців міста з радістю приймати хрещення від апостола Андрія, однак це все дуже розлютило правителя міста – консула Егеата, і він наказав розіп’яти апостола, а щоб продовжити страждання, звелів не прибивати руки і ноги до хреста, а прив’язати їх.

За переданням, святий апостол Андрій був розіп’ятий на “Х”-подібному хресті, який отримав назву “Андріївський хрест”. Два дні проповідував з хреста святий апостол. Люди, співстраждаючи йому, вимагали у консула звільнити праведника. Егеат злякався народного заколоту й наказав припинити страту. Але апостол Андрій молився, щоб Господь прийняв його жертву і дав йому померти на хресті. Тому, як не намагалися воїни зняти страждальця з хреста, руки їх не слухалися. Розіп’ятий апостол, воздавши хвалу Господу, вимовив: “Господи, Іісусе Христе, прийми дух мій”. Яскраве сяйво Божественного світла вказало всім на розлучення святої душі з тілом. Максимілла, жінка правителя, зняла апостола з хреста і погребла його з честю. Ця подія сталася приблизно у 62 році.

У 357 році мощі святого апостола Андрія Первозванного торжественно були перенесені до Константинополя і покладені у храмі Святих Апостолів. У 1208 році, коли хрестоносці взяли це місто, мощі святого апостола Андрія були перевезені до Італії та розміщені у кафедральному храмі Амальфі.

Релікварій з часткою глави святого апостола Андрія (кафедральний собор міста Амальфі, Італія)

У 1458 році чесна глава святого апостола Андрія Первозванного була перенесена до Риму і покладена у соборі святого апостола Петра. Мощевик з лобною часткою глави святого апостола Андрія є на Святій Горі Афон у Андріївському скиту.

У Пантелеімоновому монастирі знаходиться стопа святого апостола.

Ковчег з чесною главою і хрест апостола Андрія Первозванного знаходяться у кафедральному соборі міста Патри, Греція.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *