День пам’яті преподобного Феодора, князя Острозького

11/24 серпня – день пам’яті преподобного Феодора, князя Острозького, у чернецтві Феодосія.

Преподобний Феодор Острозький – нащадок князя Рюрика та святого рівноапостольного князя Володимира. Він був прекрасним правителем на Волині та Поділля, талановитим полководцем, який нищив ворожі війська, захищаючи православ’я в Україні (про це вперше згадується у 1386 р.), у Чехії (з 1422 р.) боровся на боці Яна Гуса проти Тевтонського ордену, під Грюнвальдом (у 1410 р.). У 1434 році православний князь Феодор виступив проти відомого Кам’янець-Подільського воєначальника Теодорика Бучацького, взяв Кам’янецьку фортецю і все місто, а полоненого воєводу віддав князю Свидригайлу Литовському. Після цієї битви все Поділля, а потім і майже вся Литва була очищена від поляків, а польський король Ягелло змушений був “не тільки особливим законом огородити свободу Православної Церкви на Волині, але й зрівняти руське дворянство з польським в правах та привілеях, та зобов’язався залишити без виконання всі ворожі задуми щодо православ’я.”

Таким чином, в середині XV сторіччя ми бачимо Феодора Острозького багатим князем, який володів найбільшими маєтками та землями на Поділлі та Волині; вдосконалювачем військового мистецтва, що потім було засвоєне запорізькими козаками і впродовж трьох століть використовувалось ними для перемог над турками, татарами й поляками; храмобудівником, захисником православних від свавілля папізму.

Але після битви з татарами, у 1438 році, князь залишає все мирське та приймає чернецтво з іменем Феодосія у Києво-Печерській Лаврі, де ревно несе подвиг послуху та усамітнення, подвизається для спасіння душі до самої своєї кончини (друга половина XV сторіччя) і сподобляється великих милостей у Бога. Зараз мощами почиває у Дальніх (Феодосіївих печерах), прославлення преподобного відбулося у XVІ сторіччі.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *