День пам’яті апостола Филипа.

27 листопада Православна Церква вшановує день пам’яті апостола Филипа.

Сьогодні від колись процвітаючого курортного міста Ієраполя, що розташовувався на території нинішньої Туреччини, залишилися тільки руїни. Розкрито бруковані вулиці, з землі витягнуті колони, портики, фонтани… Мармур чудової різьби складений штабелями. Навіть сьогодні це місто справляє сильне враження, і можна уявити ті часи, коли життя тут просто кипіла.

Саме сюди свого часу приїхав з родиною апостол Филип. Сама назва «Ієраполь» (в перекладі – «Священне місто») показує, що тут шанували богів.

У місті було багато храмів, вівтарів, жертовників різним божествам. І ось тут, в центрі язичницької культури і вірувань, прозвучало шокуюче новизною, неймовірне слово про Христа. Про Бога, Який втілився і здобув перемогу над світом не міццю і грізною владою, але Розіп’ятого за людей, а потім Воскреслого. Людиною, яка підвищила голос у місті філософів і заможних курортників, був провінційний іудей, галілеянин Филип. І його слово було почуте багатьма.Ким же він був, апостол Филип, духовний вождь Ієрапольських християн? У точності ми не знаємо, але його рідна Вифсаїда була рибальським селищем, тому можна припустити, що Филип теж був рибалкою. Євангеліє показує нам його як людину тямущу й турботливу. Саме Филип, як оповідає Писання, турбується про те, щоб люди, які йдуть за Христом, не залишилися голодними (Ін 6: 7), саме його просять греки, які прийшли здалеку представити їх Христу. Після Вознесіння Христового Филип відправився з проповіддю в Малу Азію. Ми не знаємо подробиць, але Передання говорять про те, що Бог підкріплював її чудесами. Апостол Филип постраждав за Христа у 87 році н. е. — як і інші апостоли він прийняв мученицьку смерть від рук гонителів християнства. Поховали його на міському пагорбі, і на місці поховання був побудований храм-мартиріум.

Ще понад п’ятсот років тут, в Ієраполі, вирувало життя, але в одинадцятому столітті місто захопили турки. Храм апостола Филипа був осквернений і зруйнований. Мандрівники XIX століття зустрічали тут лише диких кіз і… прокажених. Нещасні хворі ховалися в руїнах, що ледь виднілися з-під землі, побоюючись, під страхом смерті, з’являтися в селищах.

Розкопки на місці стародавнього міста почалися лише в кінці XIX сторіччя. А нещодавно, в серпні 2011 року, з’явилися повідомлення про те, що вченими виявлено гробницю апостола Филипа. Ця знахідка стала для археологів однією з найбільш сенсаційних і яскравих за все минуле десятиліття.

28 листопада починається Різдвяний піст або Пилипівка. Друга його назва якраз пов’язана з тим, що 27 листопада, за день до його початку, святкується пам’ять одного з дванадцяти апостолів Христа — апостола Филипа.

За матеріалами журналу “Фома в Україні”.

Турція. Древнє місто Ієраполіс, місце страти апостола Филипа.Кіпр. Селище Омода. Мощі апостола Филипа в церкві монастиря Животворящого Хреста.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *