Антипасха. Неділя 2-а після Пасхи, апостола Фоми

13/26 квітня, в неділю 2-у після Пасхи, що називається Антипасхою, Православна Церква вшановує пам’ять апостола Фоми.

Назва Антипасха означає “замість Пасхи” чи  “протилежний” – але це не протиставлення, а звернення до минулого свята, повторення його на восьмий день після Пасхи. Антипасха завжди святкується на восьмий день після світлого Христового Воскресіння.

Цього дня оновлюється пам’ять воскресіння Христового, тому Антипасха називається “неділею оновлення”. Церква присвячує цей день також роздумам над оновленням всього творіння через Восресіння Христа. Змістом святкування для кожного християнина, його приношенням Богу повинно стати внутрішнє оновлення: «Обновитесь, отбросьте древнего человека, только ради того вспоминая древнее, чтобы его избегать».

В церкві відбувається остання літургія пасхальним чином, після чого зачиняються “Царські врата”. Дуже важливим приводом для об’єднання Антипасхи з Пасхою є євангельське зачало, що читається цього дня ( Ін. 20: 19-31). Ця євангельська розповідь зв’язує два з’явлення Воскреслого Спасителя апостолам: “першого дня тижня увечері” (ст. 19), тобто в самий день Воскресіння, коли Господь Іісус Христос показав їм Свої рани, послав їх на проповідь і дав їм Духом Святим владу прощати або –  ні –  гріхи… й “після восьми днів” (ст. 26), коли Спаситель удруге з’явився учням і покликав апостола Фому через дотик до Своїх ран впевнитися у Своєму Воскресінні.

Під час Богослужіння Церква згадує “блаженну недовіру” апостола Фоми, який  не повірив дивній звістці учнів Христових про воскресіння Господа Іісуса Христа.

За Антипасхою йде седмиця, що присвячена  апостолу Фомі.

 

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *