9/22 листопада – день свята на честь ікони Божої Матері «Скоропослушниця»

9/22 листопада Православна Церква урочисто вшановує ікону Божої Матері «Скоропослушниця».

На Святій Горі Афон, яка здавна є уділом Пресвятої Владичиці Богородиці, знаходиться чимало святинь, серед яких чудотворна ікона Божої Матері «Скоропослушниця» або «Найчутливіша». Ікона перебуває в монастирі, що зветься «Дохаріу» або «Дохіар». «Дохіон» грецькою мовою означає і певну посудину, і затишне житло, і монастирську палату, в якій зберігаються різні речі, потрібні для життя обителі; дохіаром же на Святій Горі називають палатного, який відає майном.

Монастир Дохіар

Деякі історичні джерела розповідають  більш детально про чудотворну ікону Божої Матері «Скоропослушниця». Появу цієї ікони, яка сягає у глибини віків і віддалена від нас за своїм походженням,  старці монастиря відносять до часів св. Неофіта, засновника монастиря у Х сторіччі.

У XVII сторіччі життя монахів на Афоні було сповнене тривог і небезпек. Саме в цей час монастир Дохіар несподівано отримав велику допомогу та втіху від самої заступниці всього Афону — Пресвятої Богородиці. Диво в монастирі сталося у 1664 році. Перед цією чудотворною іконою був прохід, яким отці зазвичай ходили до трапезної; а трапезар, виконуючи свої обов’язки, частіше за інших ходив там не тільки вдень, але й вночі. Часто йому доводилося ходити повз цю ікону з запаленим світильником. Трапезною обителі на той час завідував монах на ім’я Ніл. Виконуючи послух, він спускався з кухні в підсобні приміщення, а щоб освітлювати собі шлях, тримав у руках світильник, дим від вогню якого кіптявою вкривав образ Богородиці.

Одного разу він почув, як якийсь голос говорить йому: «В майбутньому не наближайся сюди із запаленим смолоскипом і не закопчуй Мого образу». Ніл спочатку злякався, а потім подумав, що ці слова, напевно, промовив хтось із братії. Він не звернув на них уваги та спокійно пішов до своєї келії. Так продовжував трапезар ходити із запаленим світильником ще якийсь період часу, допоки не почув ще раз від ікони голос: «Монах, недостойний ти цього імені! Як довго ти так безпечно і так безсоромно коптитимеш перед Моєю іконою?». Після цих слів нещасний був уражений сліпотою.

Тоді трапезар пригадав і перше зауваження, яке чув від цієї ікони, й став  картати себе за таку неповагу до Пресвятої Богородиці та Її чесного зображення. Він зрозумів, звідки був голос і з каяттям благав Богородицю про прощення. Вранці братія знайшла трапезаря розпростертим і в сльозах біля ікони. Монах розповів їм про те, що сталося з ним. Настрашені монахи монастиря з благоговінням і трепетом також стали на коліна перед іконою й одразу  ж запалили перед нею незгасаючу лампаду. Братія вирішила кожного вечора кадити ладан перед святою іконою. Монах Ніл, слізно молячись до Богородиці, прийняв рішення не відходити від ікони до того часу, аж поки не отримає прощення свого гріха та зцілення. День і ніч він молився і плакав перед чудотворним образом Божої Матері, смиренно й глибоко каявся за своє неблагоговіння до святині та неувагу до Її слів, і Матір Божа як блага Заступниця тих, хто кається, не знехтувала молитвами  ураженого сліпотою монаха.

Втретє почув трапезар слова Богоматері, Яка лагідним, тихим материнським голосом сказала: «Ніл! Твоя молитва почута, ти прощений, і зір очам твоїм повертається. Сповісти всій братії, що Я є покровом, провидінням і захистом цього монастиря, посвяченого архангелам. Нехай вони і всі православні християни звертаються до мене у своїх скорботах і проханнях, і Я всіх їх почую; всім, хто з благоговінням до Мене буде приходити, Я буду заступницею, і молитви всіх будуть виконані Сином і Богом Моїм заради Мого заступництва перед Ним. Віднині ця Моя ікона буде називатися «Скоропослушницею», тому що миттєву буду Я являти милість до тих, хто буде приходити до неї і прохання їхні будуть вмить почутими».

Після цієї події Ніл прозрів, а монахи монастиря збудували навпроти ікони каплицю. Перед образом повісили незгасиму лампаду і влаштували позолочене уклінне місце.

Св. Г. Афон. Чудотворна ікона Божої Матері “Скоропослушниця”

З часу явлення чудотворної сили від ікони Богоматері «Скоропослушниця» з числа братії обирається благоговійний і досвідчений монах-просмонарій, який постійно знаходиться біля образу Богоматері та звершує вранці й увечері молебні. Крім цього ввечері кожного вівторка та четверга перед чудотворною іконою братія монастиря Дохіар звершує особливий спів Богородиці «параклісіс». Під час цього молебню монахи монастиря моляться за здоров’я усіх православних християн, за мир у всьому світі. Після «параклісісу» всі монахи благоговійно вклоняються чесному образу Богородиці. У храмі на честь цієї ікони двічі на тиждень звершується Божественна Літургія. Монахи беперервно наглядають за лампадами, які висять перед чудотворним ликом Богородиці, щоб їхнє світло ніколи не загасало. Всього перед іконою є 20 лампад, із них незгасаючих – 6.

Св. Г. Афон. Святковий хресний хід з іконою “Скоропослушниця”

Віряни Кам’янець-Подільської єпархії також мають афонський список, який освячений на цій чудотворній іконі.  Він знаходиться в кафедральному соборі на честь святого благовірного князя Олександра Невського, й урочисто у день шанування ікону  виносять для поклоніння з вівтаря.

М. Кам’янець-Подільський. Кафедральний собор. Ікона Божої Матері “Скоропослушниця”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *