28/10 вересня – свято обрітення мощей преподобного Іова Почаївського

Преподобний Іов народився у 1551 році на Галичині від благочестивих батьків, в хрещені названий Іоанном. Він жив в нелегкі роки, коли православний народ Волині та Галичини зазнавав церковних і політичних утисків з боку польсько-литовської шляхти. В десять років хлопчик обирає чернецтво, в дванадцять – приймає чернечий постриг з ім’ям Іов, а в тридцять – стає священником, пізніше – приймає схиму.

Духовні подвиги та сила чеснот не дають залишитися преподобному на самоті, за проханням відомого поборника православ’я князя Костянтина Острозького він поставляється ігуменом Дубенської обителі, а потім – Почаївської. Труди на користь братії, православного народу спонукали ревного ігумена до видавничої справи. Саме з його благословення у 1581-1582 роках князь Костянтин видає в місті Острог першу друковану слов’янську Біблію (Острозька Біблія), друкуються книги догматичного характеру, молитви, послання. Справою усього життя для преподобного стала боротьба з католицизмом, протестантизмом та іншими лжевченнями.

На 98-му році життя преподобний призначив собі заступника, але й тоді брав участь у важливих справах обителі.

2 жовтня 1651 року святий отримав одкровення про свою близьку кончину, а 9 жовтня мирно почив. Преподобного Іова погребли біля печери, в якій він подвизався, і де за переданням йому з’явився Сам Господь. Над могилою подвижника не раз бачили дивне сяйво, але його мощі не відразу були відкриті для поклоніння, а тільки у 1659 році. Вони були перенесені до храму Живоначальної Трійці, де відбулося багато чудес.

Через сім років після кончини святий тричі уві сні з’являвся митрополиту Київському Діонісію (Балабану) зі звісткою про те, що час відкривати його святі мощі. Через деякий час після відкриття мощей святого до монастиря прибула прочанка Єва Домашевська. Вночі у церкві Святої Трійці жінка побачила сяйво і почула спів. Вона відправила свою служницю дізнатися, що відбувається в храмі. Служниця, дівиця Анна, побачила, що двері в храмі широко відчинені, а серед храму у світлому одязі стоїть преподобний Іов з двома ангелами і молиться. Святий звелів їй покликати ігумена Досифея (він на той час дуже хворів) та наказав передати йому плат, змочений миром. Хворий обтерся платом і видужав.

Мощі преподобного Іова Почаївського
Мощі преподобного Іова Почаївського

Чудесні зцілення, що відбувалися біля мощей преподобного Іова упродовж майже двох століть, спонукали Святіший Синод РПЦ вшанувати преподобного Іова як загальновизнаного святого, що й було здійснено 10 вересня 1833 року, тому у цей день Свята Православна Церква святкує день обрітення мощей преподобного Іова Почаївського.

Преподобний Іов Почаївський
Преподобний Іов Почаївський

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *