1/14 жовтня – свято Покрову Пресвятої Владичиці нашої Богородиці та Пріснодіви Марії

У Х сторіччі місто Константинополь раптово був оточений варварами, вважається, що це були язичники-роси.

Візантійська імперія на той час знову опинилася на краю прірви, її намагалися здолати східні народи, грецьке військо перебувало десь у далекому поході, тому наляканим людям залишалося тільки молитися про Божу допомогу і сподіватися на милість Божу.

У церквах міста звершувалися безперервні молитви. А у Влахернському храмі, де зберігалася безцінна реліквія – риза Богоматері та частина Її поясу, що були у свій час привезені зі Святої Землі – звершувалася всеношна.

Зовнішній та внутрішній вигляд сучасного Влахернського храму
Зовнішній та внутрішній вигляд Влахернського храму
Саме там Андрій Юродивий та його духовний учень Єпіфаній удостоїлись дивного видіння. Від царських воріт в оточенні великого пророка і предтечі Господнього Іоанна та апостола Іоанна Богослова, які підтримували Її своїми руками прямувала велична Жона. Вона схилила коліна і довго молилась зі слізьми, потім зняла зі Своєї голови покривало (мафоріон), що сяяв подібно блискавці, і тримаючи його Своїми пречистими руками з великою урочистістю розгорнула над усіма, хто молився у храмі. Святий Андрій з трепетом споглядав дивне видіння і запитав свого учня, який стояв поряд блаженного Єпіфанія: “Чи бачиш, брате, Царицю і Госпожу, Яка молиться за весь світ?”  “Бачу, святий отче, і жахаюсь”, – відповів Єпіфаній.

Святий Андрій вказує рукою вгору, біля нього стоїть Єпіфаній (фрагмент ікони)

Дивні мужі Андрій та Єпіфаній довгий час дивилися на цей простертий над народом покров та сяючу славу Господню. Пресвята Богородиця просила Господа Іісуса Христа прийняти молитви всіх людей, які призивають Її Пресвяте ім’я і просять Її заступництва. До того часу поки перебувала там Богородиця, видно було і Її покров. Коли Вона почала віддалятися і покров став невидимим. Але забраши покров, Вона залишила усім присутнім благодать та надію на спасіння.

У той ж час налякані незрозумілими небесними знаменнями, варвари зняли облогу і відступили. Ця подія сталася приблизно у 910 році.

На Русі з давніх-давен дуже шанували Божу Матір, і покров-захист став вважатися, як Покров Богородиці над усією Руською землею – місцем особливого шанування Божої Матері. Це свято на нашій землі з’явилось приблизно у ХІІ сторіччі. У давніх літописах є згадки, що на той час цей день – Покрова Богородиці вже святкувався у Києві і, що у 1148 році вже існував Покровський Зверинецький монастир у Новгороді. У ХVIІ сторіччі українське козацтво зробило свято Покрова своїм днем, коли вибирали старшин.

Варто додати, як зазначає грецький оригінал житія Андрія юродивого, сам святий Андрій, який споглядав це дивне видіння, був скіфом, в руських Читьїх-Мінеях – слов’янином. У молодих роках він потрапив у полон і був проданий у рабство місцевому жителю Феогносту, там охрещений і покликаний Богом до подвига юродства.

У Влахернській церкві збереглася пам’ять про те чудесне з’явлення Пресвятої Богородиці. У ХІV сторіччі руський паломник диякон Олександр бачив там ікону Цариці Небесної, Яка молиться за весь світ, написану саме так, як Її бачив святий Андрій.

Грецький ізвод ікони Покрова

Але Грецька Церква немає такого свята, як у нас, хоча греки також прославляють Богородицю, як свою Заступницю і Покровительку, але це не пов’язано зі святкуванням події, що сталася у Х сторіччі у Константинополі. Загальний для всіх християн зміст свята – милосердне заступництво Богородицею всіх людей – виявилось у нас у символі Покрова, а у греків – в символі Скепе (Захист, Прикриття).

Грецька ікона Скепе

Переселившись у Царство Небесне, Пресвята Богородиця, як обіцяла апостолам, не забула рід людський. Люди стали свідками Її численних благодіянь, які Вона дарувала людству. Пресвята Богородиця Своїми чудесними діяннями вчить нас грішних: повсякчас звертайтесь до Господа Іісуса Христа – смиренного і милосердного Сина Божого, моліть Його про спасіння, і ви його отримаєте. Саме до Неї після Господа ми звертаємося у молитвах, шукаємо Її заступництва в наших бідах і скорботах, тому всі ми ще не раз вознесемо до Неї цю молитву:

Радуйся, Радосте наша, покрий нас от всякого зла
Чесним Твоїм Омофором!”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *